Az Ausztráliában egy hete őrizetbe vett személyek – egy feltételezett terrorhálózat sejtje – legalább tizenöt pokolgép előállítására elegendő vegyszert halmoztak fel. A razziák során, amelyekben több mint 500 rendőr vett részt helikopterek támogatásával, a londoni metrómerényleteknél használtakhoz hasonló vegyi anyagokat, fegyvereket, számítógépeket foglaltak le. Néhány nappal a sydneyi atomreaktor ellen tervezett támadás előtt – feltehetően nemzetbiztonsági jelentésekre alapozva – John Howard ausztrál miniszterelnök a terrortámadások veszélyére utaló konkrét jelekről beszélt, mire a parlament sietve elfogadta az új antiterroristatörvényt.
Az eset rávilágít a terroristák újfajta módszereire, a nagyobb hatékonyságú és látványos csapást eredményező akciókra. Könnyen meglehet, hogy a közeljövőben szimbólumértékű merényleteket intéznek ipari létesítmények, atomerőművek ellen.
Nem csak a távoli kontinensen fenyegetik az erőműveket. A csecsen szakadárok vezetője, Samil Baszajev a nalcsiki merénylet idején repülőgépek eltérítésével próbált lerombolni atom- és vízi erőműveket. Jól mutatja egy nyári japán példa, hogy mennyire védtelenek a különböző országok nukleáris létesítményei. Júniusban bizalmas információk kerültek fel az internetre az ázsiai ország atomerőműveiről. A Mitsubishi Electric cég elismerte, hogy az információk vírus útján kerültek nyilvánosságra egy alkalmazott számítógépén keresztül. Bár a világhálóra került adatok nem kapcsolódtak közvetlenül az atomerőművek üzemeltetéséhez, a japán rendőrség és a parti őrség megerősítette a biztonsági intézkedéseket az ország 52 nukleáris reaktoránál. Máshol is szigorították a nukleáris létesítmények terrortámadásokkal, valamint a hasadóanyagok lopással szembeni védelmét. Az idén nyáron Bécsben csaknem száz ország szakértője a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szervezésében tartott tanácskozáson állapodott meg a közös fellépésről.
Washingtoni kérés. A terrorizmus elleni harc fokozását kérte az Egyesült Államok Szaúd-Arábiától. Az amerikai kormány azt kérte a királyság vezetőitől, hogy tegyenek többet a terrorizmus ellen, és segítsenek javítani az amerikaiakról a szaúdiak körében kialakult kedvezőtlen képen. Olyan keményen küzdünk, ahogyan csak tudunk. Kétlem, hogy lenne másik ország, amely olyan keményen harcol a terrorizmus ellen, mint mi – jelentette ki Szaúd el-Fejszal külügyminiszter. (MTI)