A Fidesz tegnap benyújtotta a nemzeti garanciatörvényről szóló javaslatát az Országgyűlésnek. Orbán Viktor, a Szövetség elnöke erről szóló napirend előtti beszédében arra hívta fel a pártokat: „itt és most van egy lehetőség arra, hogy egy konkrét ügyben megállapodjunk”. – Mutassunk bátran példát, hogy ez nem a tehetetlenség és nem a kicsinyesség parlamentje, nemcsak beszélni tudunk, hanem meg is tudunk állapodni – fogalmazott a politikus. Indítványuk mellett érvelve hangsúlyozta, ma a választók egy pártok felett álló garanciát tudnak csak elfogadni, a kétharmados törvényt. Hangsúlyozta, a Fidesz indítványába integrálta saját eredeti öt pontból álló javaslatát, valamint az MSZP indítványait.
A Fidesz javaslata két részből áll. Az egyikkel a nemzeti garanciatörvényben tárgyalt kérdéseket emelik át a kétharmados körbe az alkotmány módosításával, a másik maga a konkrét törvényszöveg. Az MSZP által felvetett szempontok (mint a biztonságot adó nyugdíjrendszer, a kordában tartott árak és az ezekkel lépést tartó bérek, az igazságos családtámogatási rendszer, a valódi otthonteremtés, az életre való foglalkoztatáspolitika, az arányos közteherviselés és a politikai riválisok tiszteletben tartása) a tervezetben röviden annak preambulumában kaptak helyet, és a törvényszöveg ezekből vezeti le a Fidesz által javasolt konkrét lépéseket. Garantálnák a 13. havi nyugdíjat és a családi pótlékot, a gyermekek után járó adókedvezményt, amelynek összege egy eltartott esetén 3 ezer forint, kettőnél 4 ezer, három és minden további eltartott esetén pedig 10 ezer forint lenne. A tervezet szerint a panellakások korszerűsítésére és felújítására évente legalább a költségvetés egy ezrelékét kellene fordítani. A földgáz, a villamos energia, valamint a gyógyszerek áremelkedése nem haladhatná meg az inflációt, az adó-viszszatérítéseket pedig időben kellene kifizetni. Amíg a Fidesz a bejelentéstől számított egy héten belül konkrét törvényjavaslatát beterjesztette, az MSZP egy országgyűlési határozati javaslatot készített saját hét pontjáról, a nemzeti minimumról. Az utóbbi elfogadásához és módosításához azonban elegendő a mindenkori kormánytöbbség.
Orbán bejelentésére válaszolva a T. Házban Gyurcsány Ferenc arról beszélt: arra kell garancia, hogy Magyarországon kiszámítható legyen a politika. Szerinte a legfőbb garancia, hogy ugyanaz a párt ne járhassa be ugyanazt az utat „arra is meg visszafelé is”. Ezzel a Fideszt bírálta a kormányfő, amely szerinte több fontos kérdésben is módosította véleményét. Úgy vélte, valóban szükség van garanciára, ezért azt kérte, tegye egyértelművé a Fidesz, hogy támogatja-e a kormány 100 lépés politikáját. A miniszterelnök a volt miniszterelnökhöz intézve szavait megjegyezte, aki igazából dolgozni akar, az „nem ötletel, hogy lenne egy javaslata a garanciatörvényre”, hanem benyújtja a normaszöveget, az indoklást és a hatásvizsgálatot. Szintén Orbán Viktornak szánta Gyurcsány Ferenc azt a megjegyzést, hogy „nem elég bejönni a Házba három és fél év után és azt mondani, hogy van egy jó ötletem, dolgozni kell, együttműködni!”
A kormányfő azt is megismételte, hogy szerinte az előző kormány a szegényektől vett el pénzt és a gazdagokat támogatta.
Hiller István, az MSZP elnöke szerint nem jó, ha a más véleményen lévőket lehazaárulózza az ellenzék, illetve ha senkiházinak nevezik az MSZP-frakció tagjait. Az MSZP ezért azt javasolja, tekintsék át az európai normákat. A pártelnök példaként említette a francia jobboldalt, amely nem volt hajlandó összefogni a „szélsőjobbal”.
Dávid Ibolya MDF-elnök azt hangsúlyozta: ha már a kormány elveszi a nyugodt erő és a nemzeti minimum MDF-es szlogeneket, akkor legalább valósítsa is meg azokat.
Kuncze Gábor (SZDSZ) politikai giccsnek nevezte a szocialista párt aláírásgyűjtését és a Fidesz által indított nemzeti konzultációt.
A miniszterelnök egyeztetésre hívta dolgozószobájába a négy parlamenti párt elnökét, hogy mint fogalmazott, összeegyeztessék javaslataikat és dolgozzanak együtt.
A kormányfő egy héttel ezelőtt. „Hogyha a biztonsághoz az kell, hogy alkossunk egy törvényt, akár nemzeti garanciatörvényt, akkor alkossunk nemzeti garanciatörvényt. Például tegyük bele, hogy nem hívjuk egymást hazaárulónak. Szerintem tegyük bele a garanciatörvénybe, hogy aki jogszerűen tulajdont szerzett, attól ez a tulajdon nem vehető vissza, csak azért, mert úgy gondolja az éppen aktuális miniszterelnök.”
Négy párt a dolgozószobában. Orbán Viktor Fidesz-elnökkel szemben fogalmazott meg kritikákat Gyurcsány Ferenc azt követően is, hogy fogadta dolgozószobájában a négy parlamenti párt elnökét. A kormányfő azt kifogásolta, hogy szerinte Orbán csak a saját javaslatáról akart beszélni, valamint hogy a Fidesz törvénytervezetében az MSZP javaslataiból az ő olvasata szerint csak a politikai riválisok tisztelete szerepel a preambulumban. Szerinte Dávid Ibolya, Hiller István és Kuncze Gábor mutatott nyitottságot a tárgyaláson. A Fidesz „nemzeti diktátumát” kifogásoló Gyurcsány bejelentette, további kezdeményezést kíván tenni, amelynek címe „új megegyezés a köztársaságról”. Erről még nem árult el részleteket, mivel elmondása szerint ezt ő fogja összeállítani. Orbán Viktor elmondta: nem volt könnyű helyzetben, hiszen a találkozót megelőzően személyeskedő természetű támadást kapott. Kifejtette: arra kérte a miniszterelnököt, hogy a kormány már a holnapi ülésén véleményezze a Fidesz javaslatát, amelyet egyébként személyesen is átadott Gyurcsány Ferencnek. Hiller István arról beszélt, hogy a találkozón bizalmatlanságot tapasztalt, és azt mondta, az MSZP őszintén törekszik a megállapodásra. Dávid Ibolya úgy vélte, lényegi kérdésekről kellene egyeztetést folytatni, mint az euró bevezetése vagy a Nemzeti fejlesztési terv. Kuncze Gábor úgy értékelte a találkozót: „mindenki befejezte a saját kifestőkönyvét, majd hazament”.