Párizs reformok előtt

A francia zavargások azt mutatják, hogy a rendszer „kifulladt”, és egy felülről indított reformra van szüksége – mondta az egyre nagyobb népszerűségre szert tevő Nicolas Sarkozy francia belügyminiszter.

MN-összeállítás
2005. 11. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ami ma Franciaországban zajlik a nyugtalan külvárosokban, az teljes mértékben meghatározó országunk jövője szempontjából – jelentette ki a kormányzó Népi Mozgalom Uniójának (UMP) elnöke a konzervatív párt hét végén rendezett kongresszusán.
Az erőszak és az annak felszámolására tett erőfeszítéseket érő bírálatok ellenére növekvő népszerűségnek örvendő Nicolas Sarkozy azt mondta: talán még enyhe is a „csőcselék” kifejezés, amelyet a külvárosi zavargások résztvevőire alkalmazott. „Valaki, aki képes felszállni egy buszra, és felgyújtani egy 56 éves rokkant asszonyt, aki könyörög, hogy kíméljék meg az életét, mert nem tud leszállni a buszról, az az én szememben gyilkos” – mondta a közvéleményt leginkább megrázó esetre utalva.
A belügyminiszter szerint a külvárosokban jelentkező munkanélküliség, a kétségbeesés és az erőszak fő oka nem a gazdasági válság, a rossz iskolai teljesítmény vagy a hátrányos megkülönböztetés, hanem a drogkereskedelem, a bandák, a félelem uralma és az ország reményvesztettsége. „A rendszer meggyengült, ezért át kell építenünk, alternatívát kell felmutatnunk. Nem akarom lerombolni a francia szociális modellt, ez úton van afelé, hogy magától összedőljön” – fogalmazott az MTI jelentése szerint.
A külvárosi feszültség csillapodását jelzi ugyanakkor, hogy a francia közbeszéd egyre inkább kezd Sarkozy magánélete felé fordulni. A sajtó a napokban sokat foglalkozott Cecilia Sarkozy A szív és az értelem párharca című könyvével, amelynek megjelenését állítólag az egykori feleség egyetértésével épp a belügyminiszter tiltotta meg, mondván, nem akarja, hogy a „magánélete közpréda legyen”. Az ügy háttere a párizsi elemzők szerint Sarkozy államfői ambícióiban keresendő, hiszen a privát szféra kényes híreinek kiszivárogtatása a riválisok malmára hajtja a vizet. A magyar származású belügyminiszter második házasságának kudarca pedig valószínűleg kínosan befolyásolhatná Sarkozy esélyeit. A radio.hu tudósítása szerint a politikus bejelentette, hogy mindenkit beperel, aki tovább vájkál magánéletében a nyilvánosság előtt. A bulvársajtó munkája és a rosszindulatú pletykák mindazonáltal nem viselték meg Sarkozy népszerűségét, sőt a zavargások kezelése révén a belügyminiszter minden eddiginél nagyobb tekintélyre tett szert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.