Egyetlen fillér támogatást sem kapott az idén a hazai baromfiágazat, az idei évre szóló támogatásokat leghamarabb január közepétől folyósítják – tájékoztatta lapunkat Földi Péter, a Baromfi Terméktanács (BT) titkára. Hangsúlyozta: elkeserítő, hogy az agrártárca a múlt heti, az agrármegállapodást értékelő egyeztetéseken nem tudott elszámolni azzal a tízmilliárd forinttal – és képviselői nem is tudták megmondani, hogy mire fordították –, amelyet a Nemzeti vidékfejlesztési terv (NVT) forrásaiból csoportosított át, az Európai Unió által is notifikált állattenyésztési támogatásokra.
– Az összeg átcsoportosításáról a megállapodás negyedik pontja rendelkezett, felhasználásáról pedig a 31., amelyben rögzítették az idei évre vonatkozóan a sertések után járó 1800 és a vágóbaromfi kilója után fizetendő kilónkénti 9,5 forintos állatjóléti támogatásokat. A sertéságazat hat-, a baromfiszektor négymilliárd forint támogatásra vár. A pénzre égető szükség van, hiszen mind a sertés-, mind a baromfiágazat egyértelműen az európai uniós csatlakozás vesztese – mondta Földi. Hangsúlyozta: a notifikált támogatások között szerepel például az állatorvosi költségek, a húsvizsgálati díjak és a prevenciós gyógyszerek támogatása. A baromfi-influenza és hatásai ellen indított reklámkampányhoz bruttó húszmillió forinttal járult hozzá a földművelésügyi tárca, de még ez a pénz sem érkezett meg terméktanácshoz – tette hozzá.
A szakember a szeptember végi termelési és kereskedelmi adatokat közölve ismertette az ágazat helyzetét, amelyek szerint az export tíz, az összes felvásárlás pedig öt százalékkal esett vissza, míg a tojóstyúk-állomány nagysága és ebből adódóan a tojástermelés is húsz százalékkal csökkent. Ezt követően szenvedték el a madárinfluenza hatásait, amely 10-15 százalékos forgalomcsökkenést okozott.
Idevonatkozó hír, hogy Európa-szerte kezd éledni a baromfitermékek iránti kereslet, miután a madárinfluenzáról szóló hírek már nem uralják a médiumokat. Szakmai szervezetek szerint Németországban, Nagy-Britanniában és Hollandiában a múlt héten már „normális” volt a kereslet, míg Franciaországban, Olaszországban és Magyarországon még jóval elmarad a korábbitól.

Szentkirályi Alexandra: A Gyurcsány-embereknek tipli!