Tízéves a daytoni békemegállapodás

Munkatársunktól
2005. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz éve, 1995. november 21-én született meg az 1992-ben kirobbant boszniai harcoknak, egyben a délszláv háborúnak véget vető daytoni megállapodás.
A Wright-Patterson légitámaszponton, az Egyesült Államok Ohio államában lévő Dayton szomszédságában 1995. november 1-jén kezdődtek a döntő tárgyalások Richard Holbrooke amerikai külügyi államtitkár-helyettes „rendezésében”. Először Franjo Tudjman horvát és Alija Izetbegovic boszniai elnök jutott megegyezésre a bosnyák– horvát államszövetség konszolidálásáról (november 9.), majd a horvát államfő és Szlobodan Milosevics szerb elnök a baranyai–kelet-szlavóniai kérdésről (november 12.). Háromhetes kemény alkudozás nyomán öltött végső formát a 11 cikkből és 11 mellékletből álló megállapodás, amely a bosznia-hercegovinai rendezés katonai vonatkozásait, a választások rendjét, a menekültek helyzetét, az alkotmány, a döntőbíráskodás, a belső etnikai határok kérdéseit tisztázta – emlékeztet az MTI. Az egyezmény nyomán köttetett meg 1995. december 14-én a párizsi békeszerződés, amely úgy rendelkezett, hogy Bosznia-Hercegovinán belül két, nagy önállóságú országrész alakul: a bosnyák–horvát föderáció és a szerb autonóm állam.
Az évforduló kapcsán tegnap nemzetközi konferencia kezdődött Washingtonban, ahová elutazott a boszniai államelnökség mindhárom tagja: a horvát Ivo Miro Jovic, a szerb Boriszlav Paravacs és a muzulmán Sulejman Tihic. A résztvevők Condoleezza Rice amerikai külügyminiszterrel megvitatták elképzeléseiket Bosznia jelenéről és jövőjéről.
Sajátos helyzet, hogy miközben – főként a nagyrészt albánok lakta Koszovó törekvéseit látva – a boszniai szerbek és horvátok még mindig nem a bonyolult államszerkezetű Bosznia-Hercegovinában képzelik el a jövőt, a nemzetközi közösség abban reménykedik, hogy a stabilitást az Európai Unióhoz való közeledés teremtheti meg. Az uniós külügyminiszterek tegnap Brüsszelben mindazonáltal úgy határoztak, hogy az Európai Bizottság megkezdi a tárgyalásokat Szarajevóval stabilitási és társulási egyezmény megkötéséről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.