Ismét csökkentette a pénzügyi tárca az idei évre várható áfabevétel összegét: míg a törvényi előirányzat 2048 milliárd forintnyi bevétellel számolt, addig a legfrissebb előrejelzés szerint mindössze 1804 milliárd forintnyi áfabefizetés várható. Az államháztartási folyamatokat tegnap ismertető Katona Tamás, a PM közigazgatási államtitkára hangsúlyozta: a makrogazdasági környezet kedvező, hazánk felzárkózási folyamata sikeres. A napokban megjelent kritikus jelentésekkel kapcsolatban Katona úgy fogalmazott, hogy vannak egyensúlyi problémák, ezek eltúlzása azonban félrevezető lehet.
*
Az államtitkár kitért a Magyar Nemzeti Bank által hétfőn közzétett konvergenciajelentésre is, amelyről elmondta: a jegybank tájékoztatása megítélése szerint irányt tévesztett, mivel az államháztartás hiánya jövőre az ideihez képest nem nő, hanem csökken. Az MNB által hétfőn közzétett 8,9 százalékos, eredményszemléletű 2006. évi GDP-arányos hiányprognózisa nem az EU-ban, illetve az Eurostat által használt számítási módszer, hanem az ENSZ, illetve az OECD korábbi módszertana szerint készült – tette hozzá az államtitkár. Egyébként Katona úgy tartja, az államháztartás pozíciója igen fontos mutató, de a gazdaság egészének megítélésében nem az egyedüli, hiszen például a növekedés vagy az infláció alakulása hasonló jelentőséggel bír. 2005-ben a magyar gazdaság növekedési üteme elérheti a 4 százalékot, s kedvező az októberi 3,2 százalékos 12 havi inflációs adat is, valamint az 1,4 százalékra sülylyedt maginfláció – hangoztatta Katona, majd kifejtette: az autópálya-konstrukció változtatása miatt az év végéig közel 90 milliárd forint tervezett áfabevétel kiesik, de a szigorodó áfaellenőrzések nyomán az egész évre prognosztizált 1858 milliárd forint áfa helyett 1804 milliárdra számít a pénzügyi tárca.
Újból napirenden a telefon-áfa. Mégis megszavazta tegnap a parlament költségvetési bizottsága Tállai András fideszes képviselő telefonáfára vonatkozó módosító javaslatát, így a parlament újra tárgyalni fogja a korábban egyszer már elutasított javaslatot. A szabad demokrata „segítséggel” megszavazott indítványt, amely szerint jövőre a vállalkozások a telefonszámlák áfatartalmának 70 százalékát levonhatják a jelenlegi 50 helyett, a szocialisták elutasították. Az adó- és járuléktörvények módosító javaslatai között ugyan szerepelt a telefonáfa tavalyi, kedvezőbb visszaigénylési körülményeinek visszaállítása, amit a kormány és az alkotmányügyi bizottság is támogatott, ennek ellenére pár óra elteltével a parlament nem szavazta meg a módosítást. A tét tíz-tizenkétmilliárd forint, a jelenlegi szabályozás fennmaradása esetén ugyanis ennyivel lenne több áfabevétele az államkaszszának.

Azt hitte, nem látják: videón, ahogy tiltott tárgyat akarnak bejuttatni a balassagyarmati börtönbe