Tovább növekedett az adósságunk

Folytatódott hazánk államadósságának emelkedése – derül ki a Pénzügyminisztérium (PM) tegnapi beszámolójából, amely szerint az adósság október végén 12 887 milliárd forintra rúgott, azaz majdnem 1300 milliárd forinttal nőtt az idei esztendőben. A költségvetés devizaadóssága 842 milliárd forinttal, a forintadósság pedig 452 milliárd forinttal emelkedett.

Szabó Eszter
2005. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét csökkentette a pénzügyi tárca az idei évre várható áfabevétel összegét: míg a törvényi előirányzat 2048 milliárd forintnyi bevétellel számolt, addig a legfrissebb előrejelzés szerint mindössze 1804 milliárd forintnyi áfabefizetés várható. Az államháztartási folyamatokat tegnap ismertető Katona Tamás, a PM közigazgatási államtitkára hangsúlyozta: a makrogazdasági környezet kedvező, hazánk felzárkózási folyamata sikeres. A napokban megjelent kritikus jelentésekkel kapcsolatban Katona úgy fogalmazott, hogy vannak egyensúlyi problémák, ezek eltúlzása azonban félrevezető lehet.
*
Az államtitkár kitért a Magyar Nemzeti Bank által hétfőn közzétett konvergenciajelentésre is, amelyről elmondta: a jegybank tájékoztatása megítélése szerint irányt tévesztett, mivel az államháztartás hiánya jövőre az ideihez képest nem nő, hanem csökken. Az MNB által hétfőn közzétett 8,9 százalékos, eredményszemléletű 2006. évi GDP-arányos hiányprognózisa nem az EU-ban, illetve az Eurostat által használt számítási módszer, hanem az ENSZ, illetve az OECD korábbi módszertana szerint készült – tette hozzá az államtitkár. Egyébként Katona úgy tartja, az államháztartás pozíciója igen fontos mutató, de a gazdaság egészének megítélésében nem az egyedüli, hiszen például a növekedés vagy az infláció alakulása hasonló jelentőséggel bír. 2005-ben a magyar gazdaság növekedési üteme elérheti a 4 százalékot, s kedvező az októberi 3,2 százalékos 12 havi inflációs adat is, valamint az 1,4 százalékra sülylyedt maginfláció – hangoztatta Katona, majd kifejtette: az autópálya-konstrukció változtatása miatt az év végéig közel 90 milliárd forint tervezett áfabevétel kiesik, de a szigorodó áfaellenőrzések nyomán az egész évre prognosztizált 1858 milliárd forint áfa helyett 1804 milliárdra számít a pénzügyi tárca.

Újból napirenden a telefon-áfa. Mégis megszavazta tegnap a parlament költségvetési bizottsága Tállai András fideszes képviselő telefonáfára vonatkozó módosító javaslatát, így a parlament újra tárgyalni fogja a korábban egyszer már elutasított javaslatot. A szabad demokrata „segítséggel” megszavazott indítványt, amely szerint jövőre a vállalkozások a telefonszámlák áfatartalmának 70 százalékát levonhatják a jelenlegi 50 helyett, a szocialisták elutasították. Az adó- és járuléktörvények módosító javaslatai között ugyan szerepelt a telefonáfa tavalyi, kedvezőbb visszaigénylési körülményeinek visszaállítása, amit a kormány és az alkotmányügyi bizottság is támogatott, ennek ellenére pár óra elteltével a parlament nem szavazta meg a módosítást. A tét tíz-tizenkétmilliárd forint, a jelenlegi szabályozás fennmaradása esetén ugyanis ennyivel lenne több áfabevétele az államkaszszának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.