Csaknem hat hét telt el azóta, hogy Dél-Ázsiát hatalmas erejű földrengés rázta meg. A halottak, a fedél nélkül maradottak, a sebesültek és a kétségbeesettek száma azonban továbbra is növekszik. A segítség olyannyira sürgető, mint amennyire elkeserítő a krízis. A halottak száma 74 ezerről a duplájára emelkedhet, ha a szükséges segélyek nem állnak azonnal rendelkezésre, és nem jutnak el a lehető leggyorsabban az érintettekhez. Tudjuk, a földrengés után hárommillió ember maradt fedél nélkül egy kietlen és magas fekvésű területen. Kétmillió embernek azonnali segítségre lenne szüksége. A sebesültek száma 79 000 fölött van.
Egy 28 000 négyzetkilométer nagyságú területen mindenfajta infrastruktúra megsemmisült. Míg szívünkkel együtt érzünk a pakisztáni emberekkel, addig kezünkkel azon kell dolgoznunk, hogy elérjünk az áldozatok azon harminc százalékához, akik eddig még nem jutottak segítséghez.
A nemzetközi segítségnyújtást két tényező hátráltatja: a pénzügyi források kritikus hiánya és azok az óriási akadályok, amelyek a földrengés túlélőinek megközelítését nehezítik. Pakisztánban a segítők munkáját olyan logisztikai rémálom akadályozza, amelyhez foghatót eddig nem tapasztaltunk még a cunami után sem. Több tényező is a segítő csoportoknak az eddig tapasztalt legnagyobb logisztikai kihívássá teszi a mostani földrengést. A feladat nagysága miatt kiemelten fontos a helyszínen való együttműködés, hogy ezzel a rendelkezésre álló szűkös forrásokat a lehető legjobban kihasználhassuk. Másodszor, és talán ez a legkritikusabb pont, a károk enyhítéséhez sürgősen szükségünk van pénzügyi forrásokra. A tragikus helyzet arra indította az ENSZ-t, hogy 550 millió dollárra emelje, azaz majdnem megduplázza az eredetileg tervezett pénzügyi segélyek összegét. Ezúton kérem Európa donor államait és a magánszféra képviselőit a világ bármely táján, hogy a cunami után mutatott nagyvonalúságukkal nyissák meg szívüket és pénztárcájukat, adakozzanak. Amikor földünkön Európa-, Ázsia- és Latin-Amerika-szerte több gazdag állam van, mint ezelőtt bármikor, nincs mentség a tétlenségre.
Kérjük az adományozókat – legyenek a köz- vagy a magánszféra képviselői – hogy azonnali forrásokkal járuljanak hozzá az ENSZ humanitárius kezdeményezéséhez, és ígéretükhöz híven készpénzben adakozzanak. A földrengés áldozatai számára az ENSZ segélykezdeményezése kereteit tekintve átfogó, a gyakorlati kivitelezés szempontjából vizsgálva pedig kiszámítható. Az adományozás folyamatának nyíltságát és globális átláthatóságát az ENSZ nyilvános honlapja szavatolja.
Jan Egeland
A szerző az ENSZ humanitárius
segélyprogramjainak koordinációjáért felelős főtitkárhelyettese

Tigris ikerpár született a Budapesti Állatkertben – videó