Túl nagy volt a kínai falat

Mamutmezőny, 70 ország 407 versenyzője vágott neki a hét végén a 13. amatőr ökölvívó-világbajnokságnak Mienjangban. A futballcsapatnyi, 11 magyar közül öt lépett ringbe már a 32 közé jutásért, s közülük az előző, bangkoki vb-n bronzérmes Káté Gyula kiesése a kínai Csen Tong-csou ellen komoly szomorúságot okozott. Persze nem a hazaiaknak.

2005. 11. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szombaton este olyan ünnepséggel nyitották meg a 13. amatőr ökölvívó-világbajnokságot Mienjangban, amire csak a kínaiak képesek. Már az utcákon zászlóerdő lengett, a vb-vel debütáló vadonatúj csarnok környékén piros színű, hatalmas méretű felfújható vártornyok és kapuk fogadták a közeledőt. A műsor hagyományosan a résztvevő országok bevonulásával, valamint ünnepi beszédekkel kezdődött.
Utóbbiak előadóit, a városi polgármestert, a tartományi párttitkárt és a többi helyi vezetőt már délelőttről ismerhettük, hiszen minden túlzás nélkül melegítőben, kisgatyában a reggelitől cipeltek el minket a lelkes szervezők a „very important”, nagyon fontos sajtótájékoztatóra. Itt aztán természetesen semmi érdemi nem hangzott el, de legalább megismerkedtünk a helyi párt- és állami szervek irányítóival.
A sajátosan kínai metódus a megnyitón már sokkal szerencsésebben, látványosabban nyilvánult meg. Életképek, táncok, dalok, fényjátékok váltogatták egymást olyan artistamutatványokkal, hogy az embernek elállt szeme-szája.
A vb vasárnapi első versenynapján szintén, amikor kiderült, hogy a sajtóközpont egy háromszor három méteres kis szoba, az eredmények kinyomtatása pénzbe kerül(ne) az újságíróknak, vagy hogy a hétezres impozáns csarnokban nincs egyetlen büfé sem. Sebaj, ha a ringben minden jól megy, akkor elszállnak a gondok. Az elején jól is ment, a 32 közé jutásért debütáló magyar, Bedák Zsolt (54 kg) módszeresen pofozta végig a ringen brazil riválisát, Oliveira Santost. A szünetekben 7, 12, 10 ponttal vezetett, a vége pedig 36-20, biztos továbblépés lett. A nyolcaddöntőért egy kiváló ellenfél, az üzbég Szultonov következik, nehéz de talán nem legyőzhetetlen.
A még csak első éves junior, mindössze 18 éves Varga Miklós (57 kg) számára viszont legyőzhetetlennek bizonyult a mongol Sodgerel, mert hasonló technikai tudását jóval nagyobb átütőerővel párosította, mint az ifjú magyar (3. menet, technikai döntő fölény).
Az előző, 2003-as bangkoki vébén és a tavalyi pulai Eb-n egyaránt bronzérmes Káté Gyulától (64 kg) is valami hasonló átütőerőt vártunk a kínai Csen Tong-csou ellen. Ám a 2000-es junior és 2004-es főiskolai világ-, valamint 2005-ös európai uniós bajnok képtelen volt erre. A hazai ring minden előnyét élvező, Káté számára kedvezőtlen, „szaladgálós”, védekező stílusban öklöző Csen a pontozók asszisztálása mellett menetről menetre növelte előnyét, s végül 23-16-ra verte a magyart. Idősebb Balzsay Károly szövetségi kapitány felindultan jegyezte meg: „Akármit csinál, nem győzhetett volna…” Ez talán túlzás, de az tény, hogy Kínán kívül ezt az összecsapást szorosan Káté nyeri, mint ahogy az is, hogy kicsit élesebben, pontosabban, nem az első, hanem mondjuk a harmadik vb-meccsen mindez itt Mienjangban sem lett volna lehetetlen.
Megakadt tehát a kínai nagy falat a torkunkon, de az éjjelbe nyúló program vége felé Szili Istvánra (69 kg) és Nagy Andrásra (75 kg) szerencsére nem hazai, hanem argentin, illetve angolai rivális várt.
Szili, akit idősebb Balzsay a vb előtt az egyik legjobb formában lévő magyarnak titulált, nem cáfolt rá a szakvezetőre. Tökéletesen összehangolt kéz- és lábmunkával őrölte fel az argentin Chavest, 9-5, 18-9, 32-14 volt az idei, új szabályoknak megfelelően már publikus szünetbeli pontozás, a vége pedig 40-16. A kőszegi fiú a 32 között azzal a grúz Juaniával bokszol, aki egy meccsel előtte felülmúlta a vb-ezüst- és bronzérmes üzbég Huszanovot. A látottak alapján hatalmas csata lesz az övék.
Nagy András esetében csak remélhetjük ezt, hiszen következő ellenfele, a kubai Correa kőkemény klasszis, már a helytállás is megsüvegelendő lenne a 19 éves középsúlyú honfitársunktól. Ehhez tegnap túl kellett jutnia az angolai Rocha Castron, s ezt 30-15-tel abszolválta is, pozitívra (3-2) alakítva a kezdőnapi magyar mérleget.
Ma, már a 32 között Bedák Pál (48 kg) kolumbiai, Darmos József (91 kg) kanadai versenyzővel bokszol. További lehetséges útjukról felesleges értekezni, mindig a következő akadály a fontos, azon kell átlépni. Kínai most nem jön. Ez méltányolandó körülmény, hiszen az első napon mind az öt szorítóba lépett hazai bunyós továbbjutott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.