Ügyészségen a sajtóbotrány

Az ügyészség még a héten megvizsgálja a makói büntetőügyet, és kialakítja álláspontját a rendőri eljárásról – mondta el kérdésünkre a Csongrád Megyei Főügyészség szóvivője. A Társaság a Szabadságjogokért szakértője szerint Lamperth Mónikának mennie kell, mert az ügyben tapasztalt rendőrállami módszerek baljós előjelként foghatók fel a most induló választási kampány előtt.

2005. 11. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Makón tartott sajtótájékoztatóján Martonosi György fideszes képviselő elmondta: két munkatársát a rendőrség szórólapok készítése és terjesztése miatt előállította és kihallgatta. Fényképeket készített róluk, ujjlenyomatukat rögzítette. Házkutatást is tartottak, és egy számítógépet egy napra lefoglaltak. A szórólapok Buzás Péter szocialista polgármester és országgyűlési képviselőjelölt vagyongyarapodásról adtak hírt. Az eljárás – a megyei rendőr-főkapitányság közlése szerint – sajtórendészeti vétség gyanújával, tehát bűncselekmény miatt indult meg.
Schiffer András, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyvivője lapunknak azt mondta: a kádári időkben készült sajtótörvényt már rég ki kellett volna cserélni, mert nem határozza meg pontosan, mit tekintsünk bejelentéshez kötött időszaki kiadványnak, ám ez nem mentesíti a belügyminisztert a politikai felelősség alól. Schiffer emlékeztetett rá, hogy választási kampány idején az elmúlt 15 évben még soha senkitől nem kérték: igazolja, tett-e bejelentést a kultusztárcánál politikai kiadványainak megjelentetése előtt. „Magyarországon a rendszerváltozás óta nem volt arra példa, hogy a rendőrség beavatkozzon a választási küzdelmekbe, s így a politika eszközévé váljék” – mondta az ügyvivő. A jogvédő szervezet vezetője szerint baljós előjel, hogy most ez történt. Nem tudhatjuk ugyanis, hogy még mi következhet.
Schiffer úgy véli, a miniszterelnöknek le kell váltania alkalmatlan belügyminiszterét, mert 2003 eleje óta egymást érték a rendőrállami megnyilvánulások. Mint mondta, ilyen volt a béketüntetések kabaréba illő betiltása, a Lelkiismeret ’88 rendőri üldözése, a Baumag károsultjainak sorozatos és felháborító szétzavarása, s most ilyen a politikai motivációtól fűtött makói fellépés. A véleménynyilvánítás durva elfojtásának tekinthető, hogy a Bibó-szobor avatásakor rendőrök cibálták el a helyszínről az egyik résztvevőt.
A makói városi ügyészség bekérte a rendőrségtől az ügy iratait, és még a héten kialakítja álláspontját az esetről – nyilatkozta lapunk kérdésére Bariné Tóth Éva, a Csongrád Megyei Főügyészség szóvivője. A vádhatóság felügyeletet gyakorol a nyomozás törvényessége felett.



Antidemokratikus módszerek. Deutsch Tamás hétfőn azonnali kérdést intézett a miniszterelnökhöz: „Ezzel a politikai nyomásgyakorlási eszközként használt rendőri fellépéssel kapcsolatban mikor és milyen formában kíván tisztázó vizsgálatot elrendelni?” Annak a véleményének is hangot adott, hogy intézkedésével a rendőrség „antidemokratikus lépésre szánta el magát”. Gyurcsány Ferenc válaszában azt mondta: „A konkrét ügyben semmi olyan információ nem áll rendelkezésemre, amely alátámasztaná az ön ítéletét, ezért vizsgálat elrendelésének okát, indokát ebben a helyzetben nem látom.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.