Egy jelenleg nem létező, új, a globális kihívásokra választ adó nemzetközi intézmény felállítására tett javaslatot Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Tudomány Világfóruma elnevezésű tanácskozáson. A politikus szerint az intézménynek nemcsak a háborús fenyegetettségre kellene feleletet adnia, hanem például a világot érő legfenyegetőbb kihívásra, a globális felmelegedésre is. Gyurcsány kutattatná azt is, hogy miként élhetnek együtt különböző kultúrák, vallások, nemzetek, hogyan kerülhetők el a konfliktusok.
Magyar Bálint oktatási miniszter is elmondta gondolatait a mintegy nyolcvan ország több mint félezer tudósának. A képviselő kulcskérdésnek nevezte a modern társadalmak túlélése szempontjából a tudomány és a mindennapi élet közötti szerves egység megteremtését. Az SZDSZ-es politikus utalt arra, hogy a szilárd és magas szintű lexikális ismeretek ma már nem elégségesek, mivel a tudás folyamatos átstrukturálására, az ismeretek állandó átértékelésére van szükség.
– A diákoknak el kell sajátítaniuk a felelős véleményalkotást és a független döntéshozatalt – hangsúlyozta Magyar.
A tudás, az etika és a felelősség kérdéséről a Magyar Tudományos Akadémia rendezésében tartott világfórum zárónapján felszólalt Torsten N. Wiesel Nobel-díjas tudós, Habsburg Ottó, a Páneurópai Unió tiszteletbeli elnöke és Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke is.
A háromnapos tanácskozás résztvevői végső következtetést vontak le szombaton, eszerint „a tudomány híd a jelen és a jövő között”.

Három ember meghalt az M1-es autópályán történt balesetben