Tegnap sem jelent meg Veres János pénzügyminiszter a Budapest Airport (BA) Rt. privatizációjának ügyében az Országgyűlés költségvetési és pénzügyi bizottsága előtt, így nem adott tájékoztatást a Ferihegyi repteret üzemeltető társaság vagyonértékeléséről. Az erről szóló ügyrendi indítványt Szabó Lajos (MSZP) alelnök kérésére, illetve a kormánypárti képviselők szavazatai alapján le is vették a bizottság napirendjéről. Veres János levélben indokolta meg távolmaradását. Ebben az közölte – a november 14-én küldött leveléhez hasonlóan –, hogy eleget tesz a bizottság kérésének, erre azonban csak akkor kerülhet sor, ha lezárul a repülőtér magánosítása. A pénzügyminiszter indoklása szerint a meghallgatás a jelenlegi szakaszban rendkívül kedvezőtlenül befolyásolhatja a privatizációs folyamatot, károkat okozhat, és nem kívánt hatással járhat a nemzetgazdaság egészét érintően.
Tállai András (Fidesz) a demokráciával ellentétesnek és példátlannak nevezte, hogy az országgyűlési képviselők csak akkor ismerhetik meg a vagyonértékelést, amikor a privatizáció lezárul. Ezek szerint – tette hozzá – az állami vagyonhoz a törvényhozásban ülő képviselőknek semmi közük nincsen. Hangsúlyozta ugyanakkor: a rendszerváltozás óta ez a legnagyobb állami vagyonelem, amit privatizálna a kormány, ennek megfelelően meghatározó kérdés, hogy a BA Rt.-t milyen feltételekkel értékesítenék. Keller László (MSZP) szerint a vagyonértékelés csak a privatizációs törvény szerint történhet, a bizottság ilyen esetben még egyáltalán nem tárgyalt. Bőhm András (SZDSZ) is úgy foglalt állást, hogy a vagyonértékelésről szóló beszámoló a privatizációs folyamattal ellentétes. Varga Mihály (Fidesz), a bizottság elnöke sajnálatosnak tartotta, hogy a pénzügyminiszter nem számolt be arról, korrekt vagyonértékelésen kezdődött-e el a privatizáció vagy sem.
Megkezdődtek tegnap a jövő évi bértárgyalások a BA Rt. vezetése és a munkavállalókat képviselő reprezentatív szakszervezetek között – közölte Hilmer Sándor, a BA Rt. sztrájkbizottságának szóvivője. Hilmer elmondta azt is: kifogásolják, hogy a szeptember 11-i megállapodás ellenére sem jutottak hozzá a dolgozók a béren kívüli járandóságukhoz. A BA Rt. korábban közölte: a munkavállalók megkapták a juttatást; az érdekképviseletek szerint eddig csak az étkezési jegyeket adta ki a munkáltató. A megállapodás szerint viszont ez évre 417 ezer forint béren kívüli összeghez jutnának hozzá a dolgozók, ezt a pénzt azonban máig nem kapták meg az rt.-től. Hilmer szerint a privatizáció további bizonytalanságokat rejt, mindeddig elutasították az érdekképviseletek javaslatait.
Veres János immár második alkalommal nem jelent meg a bizottság ülésén. A pénzügyminiszter nem hajlandó választ adni arra a kérdésre, hogy az állam mennyire értékelte a repülőtér vagyonát. Egyes számítások szerint a BA értéke elérheti az 1400 milliárd forintot is – áll a Fidesz közleményében.

Tigris ikerpár született a Budapesti Állatkertben – videó