A tervek szerint Brüsszel a következő költségvetési időszakban elválasztaná a kvótától a tejprémiumnak nevezett támogatásokat. Ugyanakkor az állattartók megkapnák a korábban folyósított pénzeiket a ciklus végéig, azaz 2013-ig, attól függetlenül, hogy termelnek-e vagy sem. A változtatások célja az uniós túltermelés csökkentése. A módosítások idehaza 18 milliárd forintos kiesést okoznának az ágazatban.
Az elképzelések még kiforratlanok. Szó van arról, hogy a tejtermelők támogatásait a földalapú kifizetésekhez kötnék, a hazai tehenészetek 30-40 százaléka azonban a Világgazdaság információi szerint nem rendelkezik elegendő területtel ahhoz, hogy eddigi támogatásait ilyen formában kiválthassa. További bonyodalmakat okoz, hogy a földalapú kifizetések nemzeti kiegészítő támogatása csak termeléshez kapcsolódóan fizethető ki, viszont az uniós tejpiaci reform másik célja éppen ennek a megváltoztatása. A probléma feloldásához szakértők szerint a kvótapénzek állattartó telepekhez kötött kifizetését kellene elérni és fenntartani 2009-ig úgy, hogy azok ne olvadjanak bele a földalapú támogatásokba. Ha ez nem lehetséges, akkor már 2007-ben át kellene térni az egységes farmtámogatási rendszerre, amit viszont csak 2009-től követel meg az unió. Így uniós jóváhagyással képezhetnénk egy nemzeti támogatási kasszát, amelyből fizetni lehetne a tejpénzeket. Ám ezért cserébe a magyar kormánynak el kellene fogadnia az uniós cukorreformot, ami a hazai cukorrépa-termelés halálát okozná.
Ám az EU a tejpiac reformját és – annak segítségével – a túltermelés megszüntetését komolyan gondolja, amit az is mutat, hogy az Európai Bizottság a 2004–2005-ös tejkvóta túllépéséért tíz régi tagállamra összesen 384 millió eurós illetéket rótt ki. A 2004–2005-ös időszakra az EU 25 tagállamában a teljes tejszállítási kvótát 126 millió tonnában határozta meg, amit 641 ezer egyéni kvótára bontott le.

Menczer Tamás: Sosem fenyegetném a feleségemet!