Zászlóvivőként rekorder

Az első olimpiáján szerencsével szerezte meg a bronzérmet, a másodikon és a harmadikon pedig balszerencsés körülmények között vesztette el az aranyat. Ám Kulcsár Gergely már azzal, hogy mindhárom alkalommal ott állt a dobogón a gerelyhajítás eredményhirdetésénél, megkérdőjelezhetetlenül kiérdemelte, hogy a tenyérlenyomata felkerüljön a Magyar Sportcsillagok Falára.

2005. 11. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igaz, hogy a pályafutása a 40-es években kavicshajigálással indult? – nyitottunk az egykori klaszszisnál, aki márciusban már a 71. születésnapját ünnepelte.
– Tulajdonképpen így történt. Szabolcs megyében születtem, de Nagyhalászból hétévesen felkerültem Vácra, mert apám ott kapott állást. Felköltöztünk, és abban az időben a többi gyerekkel együtt minden szabadidőmet a Duna mellett töltöttem. Ott, ahol folyamatosan mélyítették a folyó medrét. A kikotort sóder hegyekben állt a parton, nekünk pedig az volt a kedvenc elfoglaltságunk, hogy visszadobáltuk a kavicsokat a vízbe.
– Mindebből profitált valamit?
– Ma is vallom, hogy a hajító- készség kialakulásában az ilyen játékos dobálózásnak komoly szerepe van. Edzőként magam is tapasztaltam, hogy a lányok egyáltalán nem tudnak hajítani, a nagyvárosiak különösen nem, még az alapokra is meg kell tanítani őket. Ellenben a fiúk, főleg a vidéki gyerekek, akik ezt-azt azért mégiscsak hajigáltak, akár célba dobás jelleggel, mindig helyzeti előnyből indulnak.
– A kavicsból hogyan lett gerely?
– Gerely 18 éves koromig egyáltalán nem volt a kezemben, a dobó szakággal csak az úgynevezett falusi szpartakiádokon kerültem kapcsolatba. Ezeken a versenyeken az egyik szám a nyelesgránát-dobás volt, és ez nekem nagyon ment. Megnyertem a járási, aztán a megyei bajnokságot, végül a falusi szpartakiád országos döntőjét is.
– Szerencséje volt, hogy gránátdobóbajnokként nem sorozták be azonnal a néphadseregbe…
– Oda nem, de 1952 tavaszán már kezdtem lejárni a Honvéd-pályára afféle próbaedzésre. De akkor még mindig úgy nézett ki, ugró leszek. Aztán egyszer az ugrók edzője később érkezett meg, a dobóedző, a sokszoros válogatott Rákhely Gyula viszont már ott volt, és mondta, hogy próbáljam ki itt is a dobást. Megnézett, és rögtön közölte, ő most már nem engedi, hogy visszamenjek az ugrókhoz.
– Az 1958-as stockholmi Eb-n rögtön harmadik lett, aztán az első olimpiáján is. Az 1960-as római bronzzal kiegyezett volna előre?
– Hogyne, hiszen ez hatalmas siker volt, meglehet, hogy még az ötvenedik helyen sem álltam a ranglistán. És az akkori esetem kiváló példa arra, hogy egy jó helyezéshez olykor nagy szerencse is kell. A selejtezőn viszonylag könnyen túljutottam, aztán a döntőben az első három sorozat alatt volt egy 78,57-os dobásom, amivel a harmadik helyen álltam. Ezután leszakadt az ég, ami azért is okozott komoly gondot, mert a római olimpiai stadion akkor még salakos volt. Az esőben rettenetesen fellazult a salak, és a negyedik sorozattól kezdve már senki sem tudott javítani. Így maradtam a harmadik helyen.
– Viszont a tokiói olimpián és a mexikóvárosin nem volt szerencséje.
– Tokióban felcsillant számomra a győzelmi remény. Azt már nem tudom, hogy a harmadik vagy a negyedik sorozatban, de azt igen, hogy 82,32-ot dobtam, ez új országos csúcs volt, és az élre kerültem. Ám a finn Nevala még ugyanebben a sorozatban túldobott harmincnégy centivel. Abban az évben egyszer sem jutott 80 fölé, de akkor sajnos jól eltalálta… Így lettem ezüstérmes. Négy év múlva Mexikóban a negyedik dobásommal vettem át a vezetést 87,06-dal, ami életem legjobbja volt, és az utolsó sorozatig vezettem vele. De aztán jött a szovjet Luszisz. A hatodik kísérletének kétszer szaladt neki, elsőre nem dobta el a gerelyt, a másodikra viszont nagyon, 90 méter fölé. Ám meg kell hagyni, hogy ő az egész évben nagyon jól dobott, és az abszolút esélyese volt a számnak. Sajnos az eredményén a finn Kinnunen is felbuzdult, s az utolsó dobásával még ő is megelőzött. Így lettem „majdnem első”, de csak harmadik.
– Belegondolva, nagyon hasonló pályát futott be Zsivótzky Gyulával, aki viszont két olimpiai ezüst után Mexikóvárosban megnyerte a kalapácsvetést. Ő itthon az évszázad atlétája, a Nemzet Sportolója, ön pedig maradt a háttérben.
– A sport velejárója, és az emberek mentalitásában is benne van, hogy mindig az elsőt jegyzik igazán. Ám ez valahol természetes is.
– Három olimpia megnyitóünnepségén vitte a zászlót a magyar csapat előtt, ami alighanem megdönthetetlen rekord marad. Árulja el: miként lehet, hogy háromszor is önre esett a választás?
– Biztosan belejátszott, hogy a nagy versenyeken mindig hoztam a formámat, de az is, hogy néhány olimpiai bajnok nem vállalta el a feladatot. Gondoljon bele, egy megnyitó négyórás álldogálást jelentett, és még próbafelvonulás is volt! Kimentünk délelőtt, aztán késő este értünk vissza a szállásra. És akinek mondjuk másnap versenye van, az biztosan ódzkodik az ilyen feladattól. Amúgy én afféle kabalának is számítottam, mondván, ahol én viszem a zászlót, ott jól szerepel a magyar csapat. Tokióban és Mexikóvárosban legalábbis így történt. Münchenben, a negyedik olimpiámra sajnos ez már nem volt igaz, itt a csapatnak és nekem sem úgy jött össze, ahogy szerettük volna.
– A zászlóvivőség mellett az is egyfajta csúcs, hogy több mint egy évtizedet edzősködött Kuvaitban. A ’80-as években könnyen megkapta az engedélyt, hogy mehet?
– Az atlétikai szövetség akkori elnöke, Békesi László egyáltalán nem akart kiengedni, azt mondta, rám itthon is szükség van. A sporthivatal elnöke, Buda István pedig közölte velem, csak akkor mehetek, ha „Békesi elvtárs” is beleegyezik. Hónapokig kilincseltem, mire megkaptam az engedélyt, két évre. Amiből aztán több mint tíz év lett.
– Most milyen a kapcsolata az atlétikával?
– A hazai versenyeken alkalomszerűen ott vagyok, de az edzősködéssel sem szakítottam, a Testnevelési Egyetemen heti egy technikai edzést tartok a gerelyhajítóknak. Sőt tavaly még Zsivoczky Attilának is segítettem, így egy kicsi, de tényleg nagyon kicsi részem nekem is van abban, hogy az idei vb-n tízpróbában bronzérmes lett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.