A „siker” áldozatai

2005. 12. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

George Bush egy nemrég tartott beszédében Irak történelmének fordulópontjaként értelmezte a 2005-ös évet. Politikai vonatkozásban első látásra valóban biztatónak tűnik a közel-keleti ország helyzete. Januárban parlamenti választásokra került sor, amelynek révén áprilisban megalakult az átmeneti kormány. Októberben elfogadták az új alkotmányt, kezdetét vette a Szaddám Huszein egykori diktátor elleni per, az év utolsó hónapjában pedig – a lakosság hetvenszázalékos részvétele mellett – az iraki nép ismét az urnák elé járult, hogy megválassza az új alkotmányos országgyűlés 275 képviselőjét. Emellett börtönbüntetésre ítélték azokat az amerikai katonákat, akik az iraki Abu Graib börtönben foglyaikat megalázták és megkínozták.
Az említett események egytől egyig a demokratikus fordulat beköszöntét hivattak előidézni, melyet az amerikai katonák ellen fellépő fegyveres felkelők lecsillapodása és az Irakban állomásozó külföldi csapatok kivonulása követett volna. Múlt heti számában a Wall Street Journal amerikai napilap is pozitívan tekintett a jövőre, s a következőképpen fogalmazott: „Irakban és a Közel-Keleten vár ránk a siker.”
Az úgynevezett sikerért azonban több tekintetben is magas árat fizettek az irakiak. Ha hihetünk a számoknak és a szakértők véleményének, Irak megszállása és Szaddám Huszein eltávolítása a hatalomból egyelőre nem eredményezte azt a bizonyos demokratikus fordulatot és hosszan tartó békét, amelyre az Egyesült Államok elnöke áhítozott s amelyben az amerikaiak is reménykedtek. A közel-keleti ország 2003-as elfoglalása óta legalább 27 000 ártatlan iraki polgár vesztette életét. A halottak nagy része pokolgépes robbantások áldozata lett, körülbelül egyharmadukat amerikai katonák ölték meg. E számoknak ellentmond azonban az Egyesült Királyság egyik legnevesebb és legrégebbi orvosi folyóirata, a Lancet, amely szerint mintegy százezer civil áldozata van a háborúnak.
Az amerikai elnök által hangoztatott idei fordulópont az amerikai nép gondolatvilágában is jelentkezni látszott, s ez október 26-án vált nyilvánvalóvá, amikor a hatóságok kihirdették, az Irakban szolgáló amerikai katonák közül meghalt a kétezredik is. Az amerikai lakosság 63 százaléka ma már az iraki csapatkivonást sürgeti, így aligha állja meg a helyét George Bush szerdán elhangzott mondata, miszerint a jövő nemzedéke „hálát ad Istennek” az Egyesült Államok katonáinak bátorsága és a mostani washingtoni vezetés elszántsága miatt, amellyel Amerika megvívta iraki háborúját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.