Annak ellenére hogy szabadpiaci elveket képviselek, be kell látnom, hogy az állami tulajdon fenntartásának igenis van értelme – nyilatkozta Marek Zuber közgazdász a budapesti lengyel nagykövetségen megrendezett minapi kerekasztal-beszélgetésen. Kazimierz Marcinkiewicz lengyel miniszterelnök gazdasági tanácsadója az új jobboldali kormány gazdaságpolitikájáról tartott előadást. „A magántulajdon akkor szükséges, ha versenypiaci helyzet áll fenn. A magánmonopóliumok azonban sokkal többet ártanak az állami monopóliumoknál” – tette hozzá.
Mindez azonban láthatóan nem azt jelenti Marcinkiewiczék olvasatában, hogy leáll a privatizáció. Erre utal, hogy Andrzej Mikosz kincstárügyi miniszter a közelmúltban írt alá szándéknyilatkozatot az állami kézben lévő Dolna Odra energiakonszern eladásáról. Erre reagálva a kisebbségi kormány támogatását gazdasági ügyekben visszavonta a szélsőségesen populista Lengyel Családok Ligája. – A legnagyobb állami tulajdonban lévő cégek privatizációjával kapcsolatban még nem születtek döntések, de annyi bizonyos, hogy mintegy ötven-száz vállalat az állam tulajdonában marad – közölte lapunkkal Marek Zuber.
A kormány az egész gazdaságot meg kívánja erősíteni, amely abból is áll, hogy megjavítjuk a kis-, a közép- és a nagyvállalatok helyzetét is – reagált Zuber a kormányfő azon kijelentésére, amely szerint a hipermarket-hálózatokat – ellentétben a „produktív” jellegű feldolgozóipari és szolgáltatási beruházásokkal – hasznavehetetlenek Lengyelország gazdasági növekedése szempontjából. A pénzügyminiszter a Tescót és társait „a beruházások legegyszerűbb formáinak” nevezte, miközben „Lengyelország problémája az, hogy nekünk magunknak kell többet termelni”.
A kormánytagok kijelentéseikkel nemcsak a multinacionális vállalatok nemtetszését válthatták ki, hanem az Európai Unióét is. Marcinkiewicz korábban úgy nyilatkozott, hogy Varsó ugyan tartja az euró 2010-es bevezetésének tervezett határidejét, de ahhoz nem kíván különösebb erőfeszítést tenni. Marek Zuber szerint a félreértések végett tisztázni kell, hogy a lengyel kormány csatlakozni kíván az euróövezethez, csupán a belépés pontos időpontját nehéz meghatározni. – A kormány tisztességes szeretne lenni a külföldi befektetőkkel, hiszen az utóbbi években háromszor is megváltoztatták az eurózónába való belépés időpontját. Ez nem jó megoldás – tette hozzá.

Soha nem látott hadgyakorlat kezdődött a Bakonyban