Megosztott Európa

Lóránt Károly
2005. 12. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Guy Verhofstadt belga miniszterelnök azzal lepte meg a világot és különösen Európát, hogy egy „Európai Egyesült Államok” létrehozásának ötletével állt elő. Verhofstadt szembe akar szállni az EU-alkotmány francia és holland elutasítását követő euroszkeptikus hullámmal, és arra hivatkozik, hogy az Eurobarométer felmérése szerint az európai közvélemény a globalizációtól és a nemzetközi terrorizmustól való félelmében, össze akar tartani, és nem „kevesebb”, hanem „más” Európát akar. Ugyanakkor Tony Blair éppen azon mesterkedik, hogy a 2007–2013-ra vonatkozó költségvetés kapcsán az unió egyes tagországait egymással szembeállítsa. A büdzsé vitatott összege, az európai GDP néhány század százaléka, messze a GDP statisztikailag mérhető hibahatára alatt van, és nem is igazán számít sem a nettó befizető, sem a kedvezményezett országok szempontjából, arra azonban igen alkalmas, hogy keserű szájízt hagyjon mindenkiben. Csak a nagyságrendek érzékeltetésére: a vitatott összeg évi négymilliárd euró, az unió egész költségvetése pedig százmilliárd. A növekedési veszteség abból származik, hogy a neoliberális gazdaságpolitika, illetve a növekedési és stabilitási paktum szigorú előírásai miatt a tényleges gazdasági bővülés messze alatta van a benne rejlő lehetőségektől.
Az unió vezetésének tehetetlenségét már a nemzetközi üzleti körök véleményét kifejező Economist Intelligence Unit is megelégelte, és alelnöke, Daniel Thorniley egy nemrég kiadott dokumentumban (Europe: What’s wrong with it? – Európa: mi a baj vele?) a következőképpen foglalja össze a legfontosabb teendőket: (1) kirúgni az Európai Központi Bank vezetőségét; (2) Kidobni a növekedési és stabilitási paktumot; (3) A központi bank irányelvei közé be kell venni a felelősséget a növekedéséért és a munkanélküliségért is.
Valaha, amikor az európai integráció nemcsak a retorika, hanem a gyakorlat szintjén is folyt, az unió jelenlegi integráltsági fokán a GDP öt százalékának (tehát a jelenlegi ötszörösének) központosítását tartották szükségesnek. Európa mai vezetői úgy akarnak egy európai szövetségi államot létrehozni, hogy azt még a szükséges minimum szintjén sem finanszírozzák. Ez azonban aligha járható út. Hiába álmodik tehát a belga kormányfő egyesült Európáról, ha az, amit a tagállamok vezetői a gyakorlatban tesznek, éppen a kontinens megosztását szolgálja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.