Napi sajtószemle

2005. 12. 29. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

CounterPunch

Az egyik legismertebb amerikai hírportál recenziót közöl
a 82 éves Kurt Vonnegut, világhírű amerikai író legújabb könyvéről, amely Ország nélküli ember címen jelent meg. A könyvből vett egyik idézet így szól: „Tudom: döglehetetlen, hogy Amerika humánussá és racionálissá váljék. Mivel a hatalom korrupttá tesz bennünket, az abszolút hatalom abszolút korrupttá tesz. Az emberi lények csimpánzok, akik a hatalomtól megrészegülnek. Ha azt állítom, hogy vezetőink hatalomittas csimpánzok, akkor ezzel veszélyeztetem a Közel-Keleten harcoló és életüket vesztő katonáink erkölcsi kitartását? Amit – mint oly sok élettelen testet – már amúgy is darabokká lőttek. E katonákkal úgy bánnak – ahogy velem még soha –, mint egy gazdag gyerek karácsonyi ajándékaival.”

The New York Times

A vezető amerikai lap New Orleans-i tudósításában arról számol be, hogy a hurrikánsújtott, de még lábra nem állt városban erősen nő az öngyilkosok száma. Olyanok is öngyilkosok lesznek, akikről sohasem gondolták volna, mint például az az 58 éves gyerekorvos, akit körzetében a kitartás szobrának tekintettek. Az árvíz elöntötte otthonát, rendelőjét, és az újrakezdést reménytelennek látta.

Frankfurter Allgemeine

Franciaország legnagyobb történészei szabadságot követelnek a történelemnek azon felhívásukban, amelyben a kormányhoz fordultak és tiltakoztak azért, mert a történelemkutatást mind inkább törvényekkel korlátozzák, és ezzel elveszik a kutatás szabadságát – írja a vezető német konzervatív lap. A perrel fenyegetett társadalomtudósok listája egyre hoszszabb: Edgar Morint, Olivier Petre-Grenouilleau-t, Max Gallot és Alain Finkielkrautot vádolják különféle „helytelen” szemléletmóddal. Petre-Grenouilleau-t például azért fenyegették meg perrel, mert a rabszolgatartásra vonatkozó kutatásaiban nem csak a nyugati rabszolga-kereskedőkre koncentrált. Februárban pedig törvényt fogadtak el, amely szerint az iskolai történelemkönyvekben csak pozitív értelemben lehet foglalkozni Franciaország gyarmati múltjával.

Independent

Nagy-Britanniában a hidegháború történelme szorítja ki ezután a második világháború történelmét a középiskolai történelemkönyvekben, mert Angliában igen sok bírálat érte az eddigi történelemoktatást. A tankönyvek ugyanis túl sokat foglalkoztak Hitlerrel, és a brit gyerekben ennek hatására az a hamis kép alakult ki, hogy a mai Németország tele van előre nyújtott karral masírozó nácival – írja egyik vezető cikkében a független brit lap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.