CounterPunch
Az egyik legismertebb amerikai hírportál recenziót közöl
a 82 éves Kurt Vonnegut, világhírű amerikai író legújabb könyvéről, amely Ország nélküli ember címen jelent meg. A könyvből vett egyik idézet így szól: „Tudom: döglehetetlen, hogy Amerika humánussá és racionálissá váljék. Mivel a hatalom korrupttá tesz bennünket, az abszolút hatalom abszolút korrupttá tesz. Az emberi lények csimpánzok, akik a hatalomtól megrészegülnek. Ha azt állítom, hogy vezetőink hatalomittas csimpánzok, akkor ezzel veszélyeztetem a Közel-Keleten harcoló és életüket vesztő katonáink erkölcsi kitartását? Amit – mint oly sok élettelen testet – már amúgy is darabokká lőttek. E katonákkal úgy bánnak – ahogy velem még soha –, mint egy gazdag gyerek karácsonyi ajándékaival.”
The New York Times
A vezető amerikai lap New Orleans-i tudósításában arról számol be, hogy a hurrikánsújtott, de még lábra nem állt városban erősen nő az öngyilkosok száma. Olyanok is öngyilkosok lesznek, akikről sohasem gondolták volna, mint például az az 58 éves gyerekorvos, akit körzetében a kitartás szobrának tekintettek. Az árvíz elöntötte otthonát, rendelőjét, és az újrakezdést reménytelennek látta.
Frankfurter Allgemeine
Franciaország legnagyobb történészei szabadságot követelnek a történelemnek azon felhívásukban, amelyben a kormányhoz fordultak és tiltakoztak azért, mert a történelemkutatást mind inkább törvényekkel korlátozzák, és ezzel elveszik a kutatás szabadságát – írja a vezető német konzervatív lap. A perrel fenyegetett társadalomtudósok listája egyre hoszszabb: Edgar Morint, Olivier Petre-Grenouilleau-t, Max Gallot és Alain Finkielkrautot vádolják különféle „helytelen” szemléletmóddal. Petre-Grenouilleau-t például azért fenyegették meg perrel, mert a rabszolgatartásra vonatkozó kutatásaiban nem csak a nyugati rabszolga-kereskedőkre koncentrált. Februárban pedig törvényt fogadtak el, amely szerint az iskolai történelemkönyvekben csak pozitív értelemben lehet foglalkozni Franciaország gyarmati múltjával.
Independent
Nagy-Britanniában a hidegháború történelme szorítja ki ezután a második világháború történelmét a középiskolai történelemkönyvekben, mert Angliában igen sok bírálat érte az eddigi történelemoktatást. A tankönyvek ugyanis túl sokat foglalkoztak Hitlerrel, és a brit gyerekben ennek hatására az a hamis kép alakult ki, hogy a mai Németország tele van előre nyújtott karral masírozó nácival – írja egyik vezető cikkében a független brit lap.

Kiderült, ki lesz Gyurcsány Ferenc utódja