Napi sajtószemle

2005. 12. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Guardian
A brit baloldali lap a Brüsszelben zajló vita esetleges következményei közül azzal is foglalkozik, hogy kudarc esetén meghiúsulhat Ausztria azon terve, miszerint Mozart születésének 250. évfordulóján az unió következő soros elnökeként január 27-én vendégül lássa Európa vezetőit Salzburgban. Wolfgan Schüssel kancellár abban reménykedik, hogy olyan párbeszédet szervezhet Európa jövőjéről, amely már az EU alkotmányának kudarcát is figyelembe veszi. A lap szerint a brit kormányzat két kérdésben is elszámította magát. Az egyik az volt, amikor a varsói brit követ belső elektronikus levelezésében olyan viccet küldött, amely hálátlannak állítja be a lengyeleket, noha az uniós tagsággal gazdaságuk olyan támogatáshoz jutott, amelyre ezer év óta nem volt példa. A levél kiszivárgott, nagy felháborodást kiváltva, és megkeményítette az új „jobboldali, euroszkeptikus” lengyel kormány álláspontját. Másrészt London nem gondolta volna, hogy az új tagországok éppen Franciaországgal kötnek szövetséget, noha korábban éppen ők építettek ki jó kapcsolatokat a keletiekkel, például megnyitották Nagy-Britannia munkaerőpiacát.


Die Presse
Az osztrák konzervatív lap a költségvetési vitáról leszögezi: amikor az unió lakosságának több mint a fele csak a tagságból eredő hátrányokat látja, akkor az „európai projektnek” be kell érnie kevesebbel.


gazeta.pl
A lengyel napilap a vitát leegyszerűsítve úgy véli, hogy „a franciák és a lengyelek állnak szemben a britekkel”.


Liberation.fr
A francia lap szerint Tony Blair és Jacques Chirac sokkal inkább azzal van elfoglalva, hogy milyen helyet foglalhatnak el a történelemben, semmint a közös európai jóléttel.


Die Welt.de
A konzervatív német lap tegnapi számában annak a véleményének ad hangot, hogy nem lenne abban semmi rossz, ha a brüsszeli költségvetési csúcs sikertelenül érne véget. Az újság szerint egy „érzékeny” megállapodás is hasznavehetetlennek bizonyulna, mivel azt elutasítanák a vezető országok polgárai: ők csak akkor vennék figyelembe a közös érdeket, ha az EU demokratikusabbá válna, és véget vetne a „bővítési őrületnek”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.