Napi sajtószemle

2005. 12. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Guardian
Ausztriának elege van az Európai Unióból annak elnöksége átvételekor címmel a baloldali brit lap arról számol be, hogy bécsi vélemény szerint az unió „nem bővíthető korlátlanul”. Ausztriában a Brüsszel iránti kételyeket növelte a bővítéssel kapcsolatos szkepticizmus és a brit– francia költségvetési viszály.

*****
Az amerikai Nemzetbiztonsági Szolgálat titokban olyan számítógépes „sütiket” küld ki a honlapját meglátogató számítógépekre, amelyek nyomon követik a számítógép-tulajdonos internetezési szokásait. Ezt egy fehér házi gyakornok fedezte fel. A titkosszolgálat erre megszüntette gyakorlatát, és bocsánatot kért. Mindez nem jön jól az amerikai elnöknek akkor, amikor botrányt tört ki amerikaiak bírósági felhatalmazás nélkül, elnöki jóváhagyással folytatott elektronikus megfigyelése, lehallgatása miatt.


Dawn
A pakisztáni lapban George Monbiot, a brit Guardian vezető publicistája a török Orhan Pamuk tárgyalásával kapcsolatban írt cikket. Pamukot a „törökség befeketítésével” vádolják, mert megemlítette az örmények lemészárlását az első világháború során és a kurdok öldösését az elmúlt évtizedben. Monbiot emlékeztet arra, hogy a tömeggyilkosság „elfeledésében” Nagy-Britannia sem vétlen, és Mike Davis Késő Viktória-korabeli holokausztok címen megjelent könyvéből idéz, amely szerint a brit kormány politikája 12–29 millió közötti számban ölt meg indiaiakat 1876–78-ban egy olyan éhínség során, amelyet meg lehetett volna akadályozni, hiszen a dekkai fennsíkon termelt rizs- és gabonatöbbletet a brit kormányzó rendeletére továbbra is Londonba exportálták.


Information Clearing House
Stephen Zunes, egy Közel-Kelettel foglalkozó szakfolyóirat főszerkesztője és a San Franciscó-i egyetem politológia tanára a népszerű amerikai hírportálon Demokrácia és kettős mércék: a palesztin „kivétel” címen megjelent anyagában felháborodottságának ad hangot, amiért az amerikai törvényhozás meg akarja akadályozni a békét és az igazságot a Szentföldön. Meg akarja akadályozni a demokratikus választásokat a megszállt palesztin területeken azzal, hogy nyomást gyakorol a párttá alakult Hamász kizárására. A képviselőház határozata elítéli a Hamászt, mert az nem hajlandó elismerni Izrael jogát a létezésre, de egyetlen szóval nem említi azt, hogy Izrael nem ismeri el Palesztina jogát a létezésre, és nem vonul vissza a megszállt területekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.