Négyre emelkedett tegnapra a Duna-deltán kívül azonosított madárinfluenza-gócpontok száma Romániában, miután újabb, a kórban megbetegedett vagy elpusztult baromfikat találtak Braila megyében. Itt egy héttel ezelőtt Scarlatesti, néhány napja pedig Dudescu és Bumbacari került fel a romániai gócpontok térképére, a hét végén pedig Ciocileben mutatták ki kilenc házi szárnyasnál a laboratóriumi vizsgálatok a H5-ös kórokozó jelenlétét. A teljes állomány kényszervágásával párhuzamosan a bukaresti mezőgazdasági minisztérium azonnal szigorú egészségügyi vesztegzár alá helyeztette a falut. Csendőralakulatok ellenőrzik, hogy a hatósági embereken kívül senkinek ne legyen ki- és bejárása a településre. Miután bebizonyosodott, hogy a madárinfluenza kitört a Duna-delta vidékén, és egyre inkább veszélyezteti az ország többi régióját, Gheorghe Flutur mezőgazdasági miniszter elrendelte a Brailából a szomszédos megyékbe tartó személygépkocsik fertőtlenítését. Erre a madárvész Tulcea megyei októberi megjelenése óta nem volt példa. Erdélyből ismét tíz állatorvost rendeltek Ciocile faluba, ahol közreműködnek a baromfik összegyűjtésében és elpusztításában, illetve a házak fertőtlenítésében. A helyi ornitológiai társaság szerint Románia valószínűleg jövőre sem szabadul meg a madárinfluenzától, mivel jelenleg nem elég hatékony a a betegséget hordozó vándormadarak kiszűrése.
Vesztegzár a KrÍm-félszigeten. Először jelent meg a madárinfluenza Ukrajnában – jelentette be szombaton Olekszandr Baranyivszkij mezőgazdasági miniszter, miután a Krím-félsziget négy településén kimutatták az erősen fertőző H5-ös vírustörzset. Ezekben a falvakban az elmúlt másfél hónap alatt több mint ezerötszáz házi szárnyas pusztult el.
Az elhullott madarakból nagy-britanniai és olaszországi laboratóriumokba is küldtek mintákat. Viktor Juscsenko ukrán elnök tegnap rendkívüli állapotot rendelt el a Krím-félsziget valamennyi településén. A négy fertőzött falut karantén alá helyezték. Megkezdték a fertőtlenítést, a lakosságot szükség esetén beoltják, az elhullott szárnyasokat szakemberek felügyelete mellett elégetik, és kötelezővé tették a baromfi zárt helyen tartását, és betiltották a baromfihús fogyasztását. A fertőzött települések a Szivas-tó közelében helyezkednek el, amely minden ősszel és tavaszszal mintegy félmillió költöző madár pihenőhelye.
Eközben az etióp mezőgazdasági miniszter a hét végén bejelentette, hogy az ország keleti részén fekvő Somali régióban tömeges madárpusztulást észleltek, amelyről feltételezik, hogy a H5N1 vírus okozta. Ha ott bebizonyosodik a madárinfluenza jelenléte, akkor ez lenne az első jele a vírus megjelenésének Afrikában, ahol Etiópia, Tanzánia, Kenya és Uganda területére milliószám érkeznek ez idő tájt a vándormadarak.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban