Bányászok tragédiája Erdélyben

Sújtólégrobbanásban hét bányász életét vesztette, öten pedig súlyosan megsérültek az erdélyi Stájerlakaninán. A tragédia ismét felhívta a figyelmet a romániai bányaiparban uralkodó tarthatatlan állapotokra.

2006. 01. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyász lengte be tegnap a Krassó-Szörény megyei Stájerlakaninát, miután a helyi szénbányában szombat hajnalban sújtólégrobbanás miatt hét vájár életét vesztette, öt társuk pedig súlyosan megsérült. Az éjjeli műszak befejezése előtt fél órával kétszázan voltak még a nyolcszáz méter mélyen lévő tárnában. A robbanást a metángáz magas koncentrációja okozta a 686-os fejtésben, ahol épp tizenkét vájár dolgozott, közülük hétnek esélye sem volt a túlélésre. A sérülteket társaiknak sikerült kivonszolniuk, és azonnal riadóztatták a vállalat vezetőit. A bányában felgyűlt gázkoncentráció miatt azonban csak szombat este tudtak nekilátni a mentésnek. A bányamentők először csak öt vájár holttestét találták meg, kettőt sokáig eltűntnek nyilvánítottak. Őket végül tegnap hajnalra sikerült felhozni. Ekkor heves dulakodás támadt a rendfenntartók és az áldozatok családtagjai között, akik kifogásolták, hogy a csendőrök nem engedik megnézni az elhunytakat. A súlyosan megégett öt vájárt a megyeszékhely, Resicabánya kórházába utalták, közülük kettőt azonnal továbbszállítottak a temesvári klinikára, mivel testük hetven százalékát érték a lángok. Állapotuk válságos.
A sors kegyetlensége, hogy az egyik elhunyt bányász, Daniel Puscau kétgyermekes családapa nemrég kétmilliárd lejt (50 ezer eurót) nyert a lottón, mégis folytatni akarta a munkát, mert már csak két éve volt a nyugdíjig.
A Banat-Anina Állami Bányatársasághoz tartozó, több mint ötszáz dolgozót foglalkoztató stájerlaki vállalatnál történt sújtólégrobbanás helyszínére szombaton ellátogatott Traian Basescu román államfő és Calin Popescu-Tariceanu kormányfő is. Mindketten segélyt ígértek az elhunyt, illetve megsérült vájárok hozzátartozóinak. Előbbiek kétezer eurós támogatást kapnak. Basescu közölte, hogy a vállalatot valószínűleg bezárják. A bányatársaságon kívül a román ügyészség is vizsgálatot indított, mert a stájerlaki bányászok közül többen azt állítják, hogy feletteseik nem először kényszerítik őket a mélybe a magas gázkoncentráció ellenére. A vállalat tagadja a vádakat, leszögezve: a stájerlaki fejtésben sem rosszabbak a munkakörülmények Románia többi bányájánál.
A Krassó-Szörény megyei bányakatasztrófa ismét rávilágít a romániai bányaiparban uralkodó katasztrofális állapotokra. Az 1989-es rendszerváltozás óta a mindenkori bukaresti kormányok több millió eurót temettek a veszteséges romániai bányákba, de a vájárok továbbra is veszélyes körülmények között termelik ki az ércet. Az utóbbi tíz évben az országban tucatnyi fejtést bezártak, több mint százezer alkalmazottat pedig végkielégítéssel elbocsátottak. A stájerlakaninai fejtés Európa legmélyebb szénbányája, ahol több mint ezer méter mélységben 1792 óta folyik a termelés. A tízezres lélekszámú kisvárosban kétszáz év alatt legalább ezren vesztették életüket a bányában. A legsúlyosabb szerencsétlenség 1920-ban történt, akkor kétszázhetven vájár hunyt el. Az utóbbi húsz évben öszszesen száz bányász halt meg a romániai bányákban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.