Konzulátus félgőzzel

Közel húszéves politikai huzavona és akadályoztatás után megkezdte működését Csíkszeredában a Magyar Köztársaság új romániai főkonzulátusa. A diplomáciai képviselet a hosszú távra kibérelt székház márciusi felújításáig a főkonzuli rezidencián kapott helyet, amelyre a napokban már felvonták a magyar nemzeti lobogót.

2006. 01. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tucatnyi romániai magyar és anyaországi politikus koccintott tegnap Csíkszeredában annak tiszteletére, hogy a székely városban – noha egyelőre csak félgőzzel – megnyílt a magyar főkonzulátus. A hosszú politikai kálváriát megélt diplomáciai képviselet – amelynek ügye már 18 évvel ezelőtt, Grósz Károly és Nicolae Ceausescu román exdiktátor 1988-as találkozóján is szóba került – egyelőre a Dózsa György utcai főkonzuli rezidencia földszintjén berendezett helyiségekben működik, várhatóan márciusban pedig végleg átköltözik a Petőfi utcai székházba. A magyar Külügyminisztérium ugyanis 2005 végén az itteni 800 négyzetméteres telken fekvő, több mint 400 négyzetméteres összterületű Pál Gábor-házat választotta ki a főkonzulátus számára; a legutóbb ifjúsági klubként működő épületről a tárca az Apor családhoz tartozó Pál Gábor (egykori romániai magyar politikus) örökösével kötött bérleti szerződést. A három székelyföldi és négy moldvai megyét kiszolgáló főkonzulátus egyelőre három személlyel kezdi meg működését Szabó Béla, a HTMH volt megbízott elnökének vezetésével, vízumokat még nem tudnak kiállítani, de egyéb ügyekben már fogadják az ügyfeleket. A csíkszeredai konzulátus megnyitását konkrétan először Martonyi János volt külügyminiszter vetette fel 1999 júliusában. Az erről szóló megállapodást Orbán Viktor miniszterelnök 2000. április 15-i bukaresti tárgyalásain kellett volna bejelenteni, ám a román külügy az utolsó pillanatban kihátrált. Noha elvileg beleegyezett, Bukarest később éveken keresztül, különböző kifogásokra hivatkozva halogatta a kérdés megoldását.



Aláírásgyűjtés. A pártbejegyzéshez szükséges aláírások körülbelül felét sikerült összegyűjtenie a tavalyi év végéig az erdélyi Magyar Polgári Szövetségnek (MPSZ) – számolt be a sepsiszentgyörgyi Háromszék című napilap. Gazda Zoltán, az MPSZ politikusa cáfolta a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által terjesztett azon híreszteléseket, hogy az aláírásgyűjtők RMDSZ-ellenes kampányt folytatnak. Román vidékeken nem úgy próbálják meggyőzni az embereket, hogy azt ígérnék, az MPSZ bejegyzése az RMDSZ megszűnéséhez vezetne – mondta Gazda. Az MPSZ országos vezetősége január közepén összesíti az addig összegyűjtött aláírásokat. A Magyar Polgári Párt bejegyzéséhez 25 000 támogató aláírás kell tizenöt megyében és Bukarestben (legalább hétszáz mindenhol). Az aláírók alapító tagokká válnak, és fel kell tüntetniük az íven, hogy tagjai-e más pártnak vagy szervezetnek. Továbbra is vitatott kérdés, de az MPSZ kitart álláspontja mellett: RMDSZ-tagok is aláírhatják a támogató íveket, mert az RMDSZ nem politikai párt. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.