Elemzők szerint az Egyesült Államok történetének legnagyobb kongresszusi botránya elé néz – írta tegnap a Guardian brit napilap, miután Jack Abramoff, a jó összeköttetésű republikánus lobbista kedden beismerő vallomást tett arról, hogy állami tisztviselőket vesztegetett meg. Az üzletembert előreláthatólag tízéves börtönbüntetésre ítélték volna. Ezt elkerülendő egyezséget kötött a szövetségi ügyészséggel, hogy terhelő bizonyítékokat nyújt át azon politikusok ellen, akik a lobbistától kampánypénzeket, ajándékokat fogadtak el, s azokat törvényhozói kedvezményekkel hálálták meg.
Bár a Demokrata Párt politikusai is érintettek a megvesztegetési ügyben, a botrány vélhetőleg a republikánusoknak árt majd leginkább, ezáltal erőteljesen gyengülhet szerepük az amerikai állam törvényhozói testületében, a kongresszusban. A párt egyik legbefolyásosabb embere, Tom DeLay áll a korrupciós ügy középpontjában. A texasi politikus három évig pártja képviselőházi többségi frakcióját vezette, amelynek éléről távozni kényszerült, miután választási pénzekkel való visszaéléssel gyanúsították. Emellett pénzmosás és ennek elkövetésére szőtt összeesküvés címén is vádat emeltek ellene. Az ügyészek ezenkívül mintegy húsz politikus ellen indítottak nyomozást. A Fehér Ház szóvivője, Scott McClellan nem tudott választ adni arra, hogy George Bush találkozott-e valaha Abramoff-fal. A lobbistát kritizálva elmondta: „Elfogadhatatlannak és felháborítónak tartom azt, amit állítólag elkövetett. Ha törvényt sértett, felelősségre kell vonni.”
Abramoff a washingtoni politikai élet egyik legfőbb szereplője volt. A legnagyobb befolyással rendelkező politikusokat vendégül látta saját éttermében, nagy presztízsű sporteseményekre, skóciai golfutakra is befizette őket. „Szavakkal sosem fogom tudni kifejezni szomorúságomat és megbánásomat” – mondta kedden az amerikai főváros bíróságán.

Orbán Viktor: Ukrajna pénzt és fegyvert, az európai adófizetők pedig a számlát kapnak Brüsszeltől