Megszüntetett belvárosi postásképző

A Gervay Mihály Postai és Gazdasági Szakközépiskola jogutóddal való megszüntetéséről döntött tegnap a Fővárosi Közgyűlés MSZP–SZDSZ-es többsége arra hivatkozva, hogy az intézmény épületét visszaigényelte az egyház, továbbá a városvezetés célja a középfokú oktatás folyamatos átszervezése. A tiltakozó diákok, szülők és pedagógusok szerint ezzel szétverték a fél évszázados postásképzést. A képviselők elfogadták a négyes metró építésének végleges engedélyokiratát, ugyanakkor a koalíció ismételten levette a napirendről a Fidesz másfél tucatnyi előterjesztését, köztük a BKV-s plakátbotrány ügyében javasolt vizsgálóbizottság felállítását.

2006. 01. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Név szerinti szavazással kizárólag az MSZP és az SZDSZ 38 képviselője támogatta a Fővárosi Közgyűlés tegnapi ülésén, hogy 2006. július 1-jétől megszűnjön a belvárosi Gervay Mihály Postai és Gazdasági Szakközépiskola mint önállóan gazdálkodó költségvetési intézmény. Jogutódként a békásmegyeri Varga István Kereskedelmi, Közgazdasági Szakközépiskolát jelölték ki.
Schiffer János szocialista főpolgármester-helyettes ismertette korábbi érveit, amelyek szerint a postásképzés bázisának V. kerületi, Irányi utcai épületét a katolikus egyház visszaigényelte, s az ingatlant 2007 nyarán vissza kell adni egykori tulajdonosának, az Angolkisasszonyok Boldogságos Szűz Mária Szerzetesrendjének. A főpolgármester-helyettes emlékeztetett: két éve már döntöttek az iskola megszüntetéséről. – Az egyházi ingatlan átadásáért az államtól kapott 800 millió forint negyedét a békásmegyeri iskola felújítására fordítjuk, a fennmaradó összeget pedig a fővárosi oktatási intézmények bezárásánál vagy összevonásánál használjuk föl – mondta Schiffer János, akinek érveit nem fogadták el az érintett diákok, a szülők és a tanárok. Sőt a Magyar Posta Rt. vezetői levélben kifogásolták, hogy a városvezetés eredeti előterjesztésében hivatkozási alapként szerepelt a postai ágazat tervezett privatizációja, valamint az, hogy egyre kevesebb a felajánlott álláshelyek száma. Az állami cég vezetése ezt határozottan cáfolta. Az ülésen felszólalt a szakközépiskola két tanára, Englertné Földes Andrea és Fodor Tiborné, akik adatokkal érveltek amellett, hogy minden szempontból a legkiválóbbak közé tartozó intézményt akarnak megsemmisíteni, s kiállt mellettük a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet elnöke, Baskiné Lipka Gabriella is.
Kupper András, a fővárosi Fidesz– MKDSZ-frakció vezetője megkérdezte: Hol van a pénz, a szakma megbecsülése, az emberség? – A néhány éve még 500 tanulót oktató iskolába ma is 300 gyermek jár, új iskolájukban egy osztály indul. Tizennyolc pedagógust bocsátanának el, ezzel családjaik, legalább 80 ember létbiztonságát veszélyeztetik – emelte ki.
Pálinszki Antal (MSZP), a fővárosi oktatási bizottság elnöke a főváros racionalizálási programjának végrehajtásával – emelt hangon – magyarázta a döntés helyességét, ám a Gervay-szakközépiskola jelen lévő tanárai, diákjai vastapssal jelezték: elfogadhatatlan számukra a jól működő iskola bezárása kizárólag anyagi okokból.
Zsinka László, a MIÉP–Jobbik-frakció vezetője ironikusan felszólította Demszky Gábor főpolgármestert: a következő ülésre terjessze be helyettese, Schiffer János jogutóddal való megszüntetését.
Elbocsátásokról tárgyaltak a fővárosi képviselők a Madarász utcai és a Heim Pál Gyermekkórház összevonásával, valamint a Szent László Kórház feladatracionalizálásával kapcsolatban is. Az intézmények több mint száz közalkalmazottól, közöttük nyugdíjas orvosoktól váltak meg, s a közgyűlés balliberális többségének szavazataival a főváros megelőlegezte az elbocsátások költségeit.
A közgyűlés szintén elfogadta a négyes metró vonala a Kelenföldi pályaudvar és a Bosnyák tér közötti szakaszának módosított engedélyokiratát, azonban elvetették azt a fideszes javaslatot, amely szerint a dél-budai végállomás a Budaörsi úti virágpiacnál lenne. Ennek megvalósítását Vajda Pál (MSZP) főpolgármester-helyettes támogatná, sőt szerinte a másik végállomás egyszer majd Rákospalotán lesz, de mint mondta, egyelőre nincs rá pénz.
A tanácskozáson döntöttek még az épített környezet védelméről szóló fővárosi rendelet, valamint a Budapesti Rendőr-főkapitányság és az önkormányzat közötti közszolgáltatási szerződés módosításáról, s határozat született arról is, hogy a főváros nem él elővásárlási jogával a nemrég privatizált Divatcsarnok műemlék épülete és a XVIII. kerületi volt szovjet laktanya területén található ingatlanok esetében sem.
A koalíciós képviselők tegnap Székely Gábor (SZDSZ) javaslatára ismételten nem vették napirendre a fideszes előterjesztéseket, amelyek között szerepelt a BKV Zrt. területén elhelyezett Budapest Riport plakátjainak leszedetése ügyében javasolt vizsgálóbizottság felállítása is. E tárgyban Kupper András interpellációt is benyújtott Demszky Gáborhoz, ám az ülésen nem mondhatta el kérdéseit, azokra a főpolgármester írásban, tizenöt napon belül válaszol.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.