Név szerinti szavazással kizárólag az MSZP és az SZDSZ 38 képviselője támogatta a Fővárosi Közgyűlés tegnapi ülésén, hogy 2006. július 1-jétől megszűnjön a belvárosi Gervay Mihály Postai és Gazdasági Szakközépiskola mint önállóan gazdálkodó költségvetési intézmény. Jogutódként a békásmegyeri Varga István Kereskedelmi, Közgazdasági Szakközépiskolát jelölték ki.
Schiffer János szocialista főpolgármester-helyettes ismertette korábbi érveit, amelyek szerint a postásképzés bázisának V. kerületi, Irányi utcai épületét a katolikus egyház visszaigényelte, s az ingatlant 2007 nyarán vissza kell adni egykori tulajdonosának, az Angolkisasszonyok Boldogságos Szűz Mária Szerzetesrendjének. A főpolgármester-helyettes emlékeztetett: két éve már döntöttek az iskola megszüntetéséről. – Az egyházi ingatlan átadásáért az államtól kapott 800 millió forint negyedét a békásmegyeri iskola felújítására fordítjuk, a fennmaradó összeget pedig a fővárosi oktatási intézmények bezárásánál vagy összevonásánál használjuk föl – mondta Schiffer János, akinek érveit nem fogadták el az érintett diákok, a szülők és a tanárok. Sőt a Magyar Posta Rt. vezetői levélben kifogásolták, hogy a városvezetés eredeti előterjesztésében hivatkozási alapként szerepelt a postai ágazat tervezett privatizációja, valamint az, hogy egyre kevesebb a felajánlott álláshelyek száma. Az állami cég vezetése ezt határozottan cáfolta. Az ülésen felszólalt a szakközépiskola két tanára, Englertné Földes Andrea és Fodor Tiborné, akik adatokkal érveltek amellett, hogy minden szempontból a legkiválóbbak közé tartozó intézményt akarnak megsemmisíteni, s kiállt mellettük a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet elnöke, Baskiné Lipka Gabriella is.
Kupper András, a fővárosi Fidesz– MKDSZ-frakció vezetője megkérdezte: Hol van a pénz, a szakma megbecsülése, az emberség? – A néhány éve még 500 tanulót oktató iskolába ma is 300 gyermek jár, új iskolájukban egy osztály indul. Tizennyolc pedagógust bocsátanának el, ezzel családjaik, legalább 80 ember létbiztonságát veszélyeztetik – emelte ki.
Pálinszki Antal (MSZP), a fővárosi oktatási bizottság elnöke a főváros racionalizálási programjának végrehajtásával – emelt hangon – magyarázta a döntés helyességét, ám a Gervay-szakközépiskola jelen lévő tanárai, diákjai vastapssal jelezték: elfogadhatatlan számukra a jól működő iskola bezárása kizárólag anyagi okokból.
Zsinka László, a MIÉP–Jobbik-frakció vezetője ironikusan felszólította Demszky Gábor főpolgármestert: a következő ülésre terjessze be helyettese, Schiffer János jogutóddal való megszüntetését.
Elbocsátásokról tárgyaltak a fővárosi képviselők a Madarász utcai és a Heim Pál Gyermekkórház összevonásával, valamint a Szent László Kórház feladatracionalizálásával kapcsolatban is. Az intézmények több mint száz közalkalmazottól, közöttük nyugdíjas orvosoktól váltak meg, s a közgyűlés balliberális többségének szavazataival a főváros megelőlegezte az elbocsátások költségeit.
A közgyűlés szintén elfogadta a négyes metró vonala a Kelenföldi pályaudvar és a Bosnyák tér közötti szakaszának módosított engedélyokiratát, azonban elvetették azt a fideszes javaslatot, amely szerint a dél-budai végállomás a Budaörsi úti virágpiacnál lenne. Ennek megvalósítását Vajda Pál (MSZP) főpolgármester-helyettes támogatná, sőt szerinte a másik végállomás egyszer majd Rákospalotán lesz, de mint mondta, egyelőre nincs rá pénz.
A tanácskozáson döntöttek még az épített környezet védelméről szóló fővárosi rendelet, valamint a Budapesti Rendőr-főkapitányság és az önkormányzat közötti közszolgáltatási szerződés módosításáról, s határozat született arról is, hogy a főváros nem él elővásárlási jogával a nemrég privatizált Divatcsarnok műemlék épülete és a XVIII. kerületi volt szovjet laktanya területén található ingatlanok esetében sem.
A koalíciós képviselők tegnap Székely Gábor (SZDSZ) javaslatára ismételten nem vették napirendre a fideszes előterjesztéseket, amelyek között szerepelt a BKV Zrt. területén elhelyezett Budapest Riport plakátjainak leszedetése ügyében javasolt vizsgálóbizottság felállítása is. E tárgyban Kupper András interpellációt is benyújtott Demszky Gáborhoz, ám az ülésen nem mondhatta el kérdéseit, azokra a főpolgármester írásban, tizenöt napon belül válaszol.
Rengetegen érkeznek Budapestre a diplomáciai csúcsra