The New York Times
A piacbarát, vezető amerikai lap ezúttal Oroszországot támadja szerkesztőségi állásfoglalásában, miután Moszkva földgázáért Ukrajnától piaci árat követel. Azt a vezércikk is elismeri, hogy Ukrajnának „nincs állandó joga” támogatott gázra, de „ameddig Putyin az árat jutalmazásra és büntetésre használja”, aláássa Oroszország megbízható szállítói hírnevét.
The Guardian
Az orosz–ukrán válság arra emlékeztet, hogy a globális energiapolitikát nem a gazdaság, a piaci erők és a szabad kereskedelem, hanem a politika diktálja, írja a baloldali brit lap.
*****
Vezető cikkében a Guardian egy általa megszerzett hírszerzői dokumentum alapján azon értesülését közli, hogy Irán sikeresen vásárolt fel európai berendezéseket nukleáris bombája kifejlesztéséhez. A teheráni tudósok olyan ballisztikus rakétához is igyekeznek alkatrészekre szert tenni, amely képes Európa elérésére. A dokumentum szerint Szíria és Pakisztán szintén technológiai ismeretekre és vegyszerekre tett szert rakétaprogramjaik fejlesztéséhez és az urániumdúsításhoz.
Newsweek
Noam Chomsky amerikai nyelvészt és politológust a huszadik század egyik legbefolyásosabb értelmiségijének tartják, vezeti be az amerikai hírmagazin a bostoni egyetemi tanárral készült interjúját, amelyben Chomksy kijelentette: „A Bush-kormánynak sikerült az Egyesült Államokat a világ egyik leginkább rettegett és gyűlölt országává tennie, mégpedig elképesztő tehetséggel. Még Kanadát is el tudta idegeníteni, amihez már tényleg zsenialitás kell.”
Dagens Nyheter
Knut Ahlund, aki az Elfriede Jelinek osztrák írónőnek korábban odaítélt díj miatt lépett ki a Nobel-díjakat odaítélő svéd akadémiából, ismét hallatott magáról a svéd liberális lapnak adott, A Nobel-díj kakukkfióka az irodalom fészkében címet kapott interjújában. Itt kijelentette: „Bizonytalan, hogy Nobel irodalmi díja meddig tartja meg presztízsét… Válság alakulhat ki akkor, ha több rossz díjazás történik… Növekvő gondot okozhat a titkolódzás és a tagok kilépése.”
Middle East Online
A közel-keleti hírportál az iráni elnök szavait idézi, aki szerint Irán semmit nem nyert azzal az enyhülési politikával, amelyet az elmúlt tizenhat évben folytatott a Nyugattal.
Adevarul
Romániában hivatalos adatok szerint az idén több mint 120 ezer fő elbocsátása várható, a valóságban ennél többen maradhatnak állás nélkül – idézte a bukaresti napilapot az MTI. A lap szerint elsősorban a bánya-, acél- és textilipari dolgozókat érinti a leépítés. Végkielégítést nem kap mindenki, várhatóan a bánya- és acéliparból elbocsátandók igen.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban