Össztűz zúdult Szudánra

Több emberi jogi szervezet és afrikai állam fejezte ki aggodalmát amiatt, hogy Szudán készül átvenni az Afrikai Unió soros elnökségének tisztségét. A szervezet jelenleg békefenntartó erőket állomásoztat az észak-afrikai ország Dárfúr tartományában, és közvetítő szerepet játszik a Szudánban kialakult konfliktus rendezésében. Ha a szudáni vezetés elvállalja az elnöki tisztséget, az összeférhetetlenség esete áll fenn.

2006. 01. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap vette kezdetét Szudán fővárosában, Kartúmban az Afrikai Unió kétnapos csúcstalálkozója, amelyen a kontinens fegyveres konfliktusai, a mind több embert érintő éhezés és fertőző betegségek, illetve a gazdasági együttműködés kérdései kerültek és kerülnek napirendre.
A konferencia helyszínét biztosító Szudán azonban már az ülés megkezdése előtt támadások kereszttüzébe került. Öt afrikai vezető arra kérte Omár Hasszán al-Basír szudáni elnököt: mondjon le arról a törekvéséről, hogy ő legyen az Afrikai Unió leendő soros elnöke. Az ötvenhárom tagból álló szervezet hagyományosan azt az állam- vagy kormányfőt választja az unió vezetőjévé, aki a legutóbbi csúcstalálkozó vendéglátója volt, ennek értelmében Szudán váltaná Nigériát a testület élén.
Számos emberjogi szervezet felemelte a hangját a szudáni szerepvállalással kapcsolatban. Az észak-afrikai államot azzal vádolják, hogy felelősség terheli a Dárfúrban három éve kialakult konfliktus feltüzelésében. Mivel az Afrikai Unió jelenleg békefenntartó csapatokat – hétezer katonát – állomásoztat a nyugat-szudáni tartományban, s közvetítő szerepet is vállalt a konfliktus rendezésében, al-Basír soros elnökévé választása összeférhetetlenséget eredményezne.
A dárfúri konfliktus 2003-ban kezdődött, amikor lázadó csoportok kormányzati célpontokat vettek támadás alá. A tartomány lakosai megelégeltek azzal, hogy Kartúm elhanyagolja a régiót, s az arab lakosságot előnyben részesíti a feketékkel szemben. A szudáni vezetés elismerte, hogy biztonsági erőket vezényelt ki a lázongások helyszínére, de mindvégig tagadta, hogy köze lenne, esetleg támogatná az arab háttérrel rendelkező harcosok alkotta dzsandzsavíd milíciákat, amelyet etnikai tisztogatások végrehajtásával vádolnak. A nemzetközi nyomásnak engedve Kartúm ígéretet tett a dzsandzsavíd milíciák kiiktatására, ennek ellenére három év alatt több mint 200 ezer embert öltek meg Dárfúrban. A kormány és a két lázadó csoport fegyverszünetet kötött 2004 áprilisában, amelyet azonban a felek nem tartottak be.
Az Afrikai Unió elődjét, az Afrikai Egységszervezetet (AESZ) 1963-ban hozták létre. Deklarált célja az afrikai népek egységének és szolidaritásának elősegítése, a politikai, a gazdasági és a kulturális együttműködés fejlesztése volt. Az AESZ helyébe lépő Afrikai Uniót 2001-ben alapították.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.