Tegnap vette kezdetét Szudán fővárosában, Kartúmban az Afrikai Unió kétnapos csúcstalálkozója, amelyen a kontinens fegyveres konfliktusai, a mind több embert érintő éhezés és fertőző betegségek, illetve a gazdasági együttműködés kérdései kerültek és kerülnek napirendre.
A konferencia helyszínét biztosító Szudán azonban már az ülés megkezdése előtt támadások kereszttüzébe került. Öt afrikai vezető arra kérte Omár Hasszán al-Basír szudáni elnököt: mondjon le arról a törekvéséről, hogy ő legyen az Afrikai Unió leendő soros elnöke. Az ötvenhárom tagból álló szervezet hagyományosan azt az állam- vagy kormányfőt választja az unió vezetőjévé, aki a legutóbbi csúcstalálkozó vendéglátója volt, ennek értelmében Szudán váltaná Nigériát a testület élén.
Számos emberjogi szervezet felemelte a hangját a szudáni szerepvállalással kapcsolatban. Az észak-afrikai államot azzal vádolják, hogy felelősség terheli a Dárfúrban három éve kialakult konfliktus feltüzelésében. Mivel az Afrikai Unió jelenleg békefenntartó csapatokat – hétezer katonát – állomásoztat a nyugat-szudáni tartományban, s közvetítő szerepet is vállalt a konfliktus rendezésében, al-Basír soros elnökévé választása összeférhetetlenséget eredményezne.
A dárfúri konfliktus 2003-ban kezdődött, amikor lázadó csoportok kormányzati célpontokat vettek támadás alá. A tartomány lakosai megelégeltek azzal, hogy Kartúm elhanyagolja a régiót, s az arab lakosságot előnyben részesíti a feketékkel szemben. A szudáni vezetés elismerte, hogy biztonsági erőket vezényelt ki a lázongások helyszínére, de mindvégig tagadta, hogy köze lenne, esetleg támogatná az arab háttérrel rendelkező harcosok alkotta dzsandzsavíd milíciákat, amelyet etnikai tisztogatások végrehajtásával vádolnak. A nemzetközi nyomásnak engedve Kartúm ígéretet tett a dzsandzsavíd milíciák kiiktatására, ennek ellenére három év alatt több mint 200 ezer embert öltek meg Dárfúrban. A kormány és a két lázadó csoport fegyverszünetet kötött 2004 áprilisában, amelyet azonban a felek nem tartottak be.
Az Afrikai Unió elődjét, az Afrikai Egységszervezetet (AESZ) 1963-ban hozták létre. Deklarált célja az afrikai népek egységének és szolidaritásának elősegítése, a politikai, a gazdasági és a kulturális együttműködés fejlesztése volt. Az AESZ helyébe lépő Afrikai Uniót 2001-ben alapították.

Magyar Péternek Lázár János adta meg a kegyelemdöfést