Mind gyakrabban merült fel az utóbbi években az a kívánalom, hogy a lengyelországi közéletet meg kell tisztítani a posztkommunista erőktől, s újabb rendszerváltást, úgynevezett „negyedik köztársaságot” kell létrehozni – mondta Grzegorz Górny. Az 1989-ben megalakult harmadik köztársaságban ugyanis túl nagy szerepet kapott a kommunista éra politikai elitje – tette hozzá.
Az Ozon jobboldali lengyel hetilap főszerkesztője szerint a tavalyi választásokon a jobboldal diadala elsősorban annak volt köszönhető, hogy a baloldali pártok nem tudtak összefogni. Ennek azonban nem ideológiai okai voltak. A posztkommunista körök túlzott hangsúlyt fektettek saját érdekeikre, s képtelenek voltak megállapodni egymással. A lengyel népnek ráadásul elege lett a Miller-, majd a Belka-kormány korrupciós ügyeiből.
Ezek után várható volt, hogy a két kereszténydemokrata párt, a Polgári Platform (PO) és a Jog és Igazságosság (PiS) 2005-ben kormánykoalíciót alkot – nyilatkozta a főszerkesztő. A két jobboldali mozgalom közösen képzelte el a negyedik köztársaság megalkotását, ám a tavalyi választási kampány során szembekerültek egymással – fogalmazott Wojciech Wencel, az Ozon politikai elemzője. A Kaczynski testvérpár vezette, s végül a választások győzteseként diadalmaskodó PiS-t ekkor populista jelzőkkel illették, s a sajtó támogatását sem élvezhette. Az embereket azonban az eldurvult kampány sem tudta meghatni. A társadalom – visszafordíthatatlanul – a jobboldali értékek felé fordult. A konzervatív értékeket leginkább a fiatalok képviselik, a vallásosság, a család és a józan ész játssza a legfőbb szerepet – hangsúlyozta Górny.
A jelenleg a Lengyel Családok Ligájával és a Parasztpárttal kisebbségben kormányzó PiS most előre hozott választások kiírásán gondolkodik. Kazimierz Marcinkiewicz kabinetjének eddigi tevékenysége meggyőző volt a lengyelek számára, a jobboldali pártok megerősödtek. A Jog és Igazságosság megreformálta a titkosszolgálatot, új médiatörvényt alkotott, antikorrupciós törvényt terjesztett elő. Lapunk kérdésére Grzegorz Górny elmondta, Marcinkiewicz külföldön is határozottan lép fel a lengyel érdekekért, az Európai Unió költségvetési vitájában nemcsak magáért emelt szót, hanem a kelet-európai régió többi országát is képviselte.

Veszélyes pók jelent meg Magyarországon