Újra a kis Párizzsá varázsolnák Bukarestet

Három különböző projekt is szorgalmazza a román főváros hoszszú távon történő metropolisszá alakítását, a grandiózus tervek azonban bekerültek a politikai csatározások útvesztőjébe. Közös bennük, hogy Bukarestet ismét olyan várossá varázsolnák, amiért a múlt századfordulón már elnyerte a kis Párizs elnevezést.

2006. 01. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bőség zavarában szenved Adriean Videanu bukaresti főpolgármester, aki két világváros mintájára kívánja átalakítani a román főváros arculatát, és mindehhez egyszerre három projekt is a rendelkezésére áll. A kormánypárti elöljáró az utóbbi hetekben Párizsban és Moszkvában folytatott terepszemléje során mindenhonnan ellesett egy tanulmányravalót, amelyek gyakorlatba ültetésével kívánja felfejleszteni városát. Orosz kollégájától, Jurij Lujkovtól inspirálódva a Dimbovita-parti főpolgármester például olyan bankot alapítana, amely nemzetközi pénzintézetek bevonásával kimondottan Bukarest és a romániai nagyvárosok infrastrukturális fejlesztését finanszírozná. Videanu kezdetben 2,8 milliárd euróra rúgó megaprojektje révén a román főváros három év alatt új repülőteret és a Dunával való közvetlen összeköttetést kapna, környezetbaráttá és turisztikai látványossággá alakítanák a környező tavakat, felújítanák a történelmi központot, terelőutakat, föld alatti parkolókat építenének, és manzárdokat húznának a tömbházak fölé. Ezzel a tervvel párhuzamosan a román kormánykoalíció kisebbik alakulata, a Nemzeti Liberális Párt nemrég önálló törvénytervezetet terjesztett a parlament elé. Javaslatuk tíz év alatt változtatná meg a város arculatát a kétmillió lakosú Bukarest és a környező Ilfov megye közigazgatási összeolvasztásával, és az így létrehozott övezet költségvetését a főpolgármester által irányított metropolistanács hatáskörébe utalná. Az elképzelés egyetlen szépséghibája, hogy nem élvezi sem Adriean Videanu, sem a román kormány támogatását, mivel a beterjesztést nem előzte meg hatástanulmány, illetve a lakosság bevonásával történő közvita.
Mindemellett a fővárosi képviselő-testület már a múlt év végén elfogadta a Bukarest metropolisövezet kiépítését célzó határozattervezetét. A közvitára bocsátott javaslat értelmében Bukarest öt környező megye – Giurgiu, Teleorman, Dambovita, Prahova és Ilfov – 93 települését kebelezné be. Az önkormányzat különben máris nekilátott Bukarest történelmi központja kicsinosításának: az infrastruktúra-fejlesztésre az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól kapott 9, 5 millió eurós hitelből először teljesen felújítják a gáz-, víz- és csatornahálózatot, majd az utcák és a közvilágítás rehabilitálása következik. Keményebb diót jelent a városvezetés számára az óváros több mint kétszáz műemlék épületének felújítása, ezekben ugyanis mintegy ötezren élnek törvénytelenül. Hogy végül a grandiózus elképzelések közül melyik valósul meg, azt senki nem tudja megjósolni. Abban azonban az egymásnak feszülő kormányoldal és az ellenzék is egyetért: rengeteg munka, pénz és energia szükséges ahhoz, hogy a száz évvel ezelőtt kis Párizsnak becézett Bukarest visszakapja patináját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.