Vizsgálat CIA-ügyben

Az Európai Parlament tegnap Strasbourgban megtartott szavazása eredményeként a CIA titkos európai tevékenységét vizsgáló állandó bizottságának Schöpflin György néppárti és Kósáné Kovács Magda szocialista képviselő személyében két állandó, valamint két magyar póttagja – a szocialista Lévai Katalin és a liberális Szent-Iványi István lesz.

2006. 01. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bizottság a szerdai döntése értelmében azzal foglalkozik, hogy az amerikai hírszerzők valóban fenntartottak-e illegálisan Európa területén börtönöket, és oda szállítottak-e foglyokat. A bizottság negyvenhat állandó és ugyancsak negyvenhat póttagból áll. A póttagokról nem a parlament egésze, hanem csak a frakciók tagjai szavaztak.
A bizottságnak azt is ki kell vizsgálnia, hogy az „állítólagosan elkövetett tettek” megsértik-e a nemzetközi emberi jogi egyezményeket, beleértve az Európai Unióról szóló szerződést és számos nemzetközi emberjogi szerződést, illetve megállapodást.
A testületnek négy hónapon belül időközi jelentést kell elkészítenie, amit az Európai Parlament elé tár. Ha bebizonyosodik az, hogy az illegális tevékenységben bármely uniós tagország segédkezett, az Európai Parlament kilátásba helyezte az unióról szóló szerződés 7. cikkének érvénybe léptetését, amely akár egy tagállam szavazati jogának felfüggesztéséhez is vezethet. Románia szerepel a CIA tevékenységében feltételezhetően részt vevő országok listáján, így ha ez bebizonyosodik, annak az országra nézve súlyos következményei lehetnek.
A vizsgálóbizottság állandó tagjának megválasztott, néppárti Schöpflin György képviselő lapunk kérdésére elmondta: „Nehéz és nagyon kényes kérdést vizsgálunk. Azt, hogy valóban léteztek-e vallatóközpontok; oda szállítottak-e foglyokat európai országokon keresztül kormányok tudtával.” Schöpflin hozzátette: „A terror elleni hadviselés nem jelenti azt, hogy a demokrácia szabályait nem kell betartani.” Arra a kérdésre, hogy vajon a kormányok őszinték lesznek-e az Európai Tanácsnak az ügyben készítendő jelentésében, és hogy e bizottság váratlanul a helyszínre szállhat-e vizsgálódni, a képviselő azt felelte: a kormányok „nyilván sumákolhatnak” a jelentésükben; az pedig még nem világos, hogy a bizottságnak milyen jogosítványai lesznek. Annyi biztos, hogy az bármilyen információt „gyűjthet és elemezhet”.
Az Európai Bizottság liberális frakciója a nyilatkozatában lényegében a néppárti Schöpflin György álláspontját visszhangozta, míg – furcsa módon – Szent-Iványi István, e liberális frakcióhoz tartozó bizottsági póttag tegnapi nyilatkozatában azt hangsúlyozta, hogy „létfontosságú” a transzatlanti kapcsolatok zavartalanságának megőrzése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.