Törvényességi észrevételt tettünk a főváros 2005 augusztusától hatályos új hulladékgazdálkodási rendeletével szemben – tájékoztatta lapunkat Forgács Imre, a Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetője, aki azonban a részletekről nem nyilatkozott. Vajda Pál MSZP-s főpolgármester-helyettes annyit közölt: a Főpolgármesteri Hivatal jogászai vizsgálják a dokumentumot, és az előzetes vélemények alapján úgy tűnik, elutasítják majd a törvényességi észrevételt. A Fővárosi Közgyűlésnek két hónapon belül napirendre kell tűznie a megkeresést, amelynek elutasítása esetén végül az Alkotmánybíróság dönthet a rendelet jogszerűségéről. Korábban ugyanis több hulladékkezelő nagyvállalat az Alkotmánybírósághoz fordult a fővárosi jogszabályok miatt. A főpolgármester-helyettes megismételte, hogy a növekvő számú illegális hulladéklerakók csökkentése érdekében változtatták meg az előírásokat. Illés Zoltán fideszes képviselő viszont továbbra is állítja: amíg az FKF Rt. vízfejként működik, nincs egészséges verseny, sőt tovább erősödhet a korrupció. Szerinte az illegális szemétlerakók ellen egy valódi zöldkommandó létrehozásával, a szelektív hulladékgyűjtés rendszerének kialakításával lehetne hatékonyan föllépni, s nem az FKF Rt. egyeduralmának erősítésével.
Korábban Erzsébetvárosban éppen az FKF Rt. monopolhelyzete miatt nem sikerült bevezetni a házankénti szelektív hulladékgyűjtést, holott arra a környezetvédelmi minisztérium támogatást nyújtott. Egy évvel ezelőtt a közszolgáltató illetékese ezt a szűk utcákkal és a saját gyűjtőszigetes programjával indokolta, s a kezdeményezést a Fővárosi Közgyűlés városüzemeltetési bizottsága is elutasította. Tavaly novembertől hatvan erzsébetvárosi házban mégis elindult a házankénti gyűjtés – mondta el Hunvald György, a VII. kerület polgármestere. Siklóssy Mihály, az FKF Rt. főosztályvezetője hangsúlyozta: végül kísérleti jelleggel támogatták az ötletet, de szerinte Budapesten 2010 előtt nincs reális esélye a házankénti szelektálásnak.
A közterület-fenntartó adatai szerint Budapesten 600 hulladékgyűjtő sziget és 14 hulladékudvar fogadja az itt élők válogatott szemetét, amely az összfővárosi hulladékmennyiség 3-3,5 százaléka. A szerény adat abból következik, hogy a gyűjtőszigetek messze vannak egymástól, azokat csak a leginkább környezettudatos lakók használják. A környezetvédők egy része az eljárást ezért látszatmegoldásnak tartja. Szerintük az erzsébetvárosi példát kellene elterjeszteni, a válogatott mennyiség jelentős növelését csak a házankénti szelektív gyűjtéssel lehetne elérni. Ezzel nemcsak a környezetet óvják, hanem a pénztárcájukat is kímélhetik az emberek, hiszen a szelektív szemetesek ürítéséért nem kell fizetniük.
Elütötte 1 éves kislányát egy anya Jánoshalmán