Monopólium a fővárosi szemétüzlet

A Fővárosi Közigazgatási Hivatal szerint törvénysértő a Fővárosi Közgyűlés hulladékgazdálkodási rendelete, amely tavaly óta kiterjesztette a Fővárosi Közterület-fenntartó Rt. monopóliumát. A városháza illetékesei jogszerűnek tartják a szabályozást. Tény azonban, hogy az FKF Rt. képtelen értékelhető eredményt felmutatni a szelektív hulladékgyűjtés terén: ma Budapest hulladékának csupán 3-3,5 százalékát gyűjtik így.

2006. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törvényességi észrevételt tettünk a főváros 2005 augusztusától hatályos új hulladékgazdálkodási rendeletével szemben – tájékoztatta lapunkat Forgács Imre, a Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetője, aki azonban a részletekről nem nyilatkozott. Vajda Pál MSZP-s főpolgármester-helyettes annyit közölt: a Főpolgármesteri Hivatal jogászai vizsgálják a dokumentumot, és az előzetes vélemények alapján úgy tűnik, elutasítják majd a törvényességi észrevételt. A Fővárosi Közgyűlésnek két hónapon belül napirendre kell tűznie a megkeresést, amelynek elutasítása esetén végül az Alkotmánybíróság dönthet a rendelet jogszerűségéről. Korábban ugyanis több hulladékkezelő nagyvállalat az Alkotmánybírósághoz fordult a fővárosi jogszabályok miatt. A főpolgármester-helyettes megismételte, hogy a növekvő számú illegális hulladéklerakók csökkentése érdekében változtatták meg az előírásokat. Illés Zoltán fideszes képviselő viszont továbbra is állítja: amíg az FKF Rt. vízfejként működik, nincs egészséges verseny, sőt tovább erősödhet a korrupció. Szerinte az illegális szemétlerakók ellen egy valódi zöldkommandó létrehozásával, a szelektív hulladékgyűjtés rendszerének kialakításával lehetne hatékonyan föllépni, s nem az FKF Rt. egyeduralmának erősítésével.
Korábban Erzsébetvárosban éppen az FKF Rt. monopolhelyzete miatt nem sikerült bevezetni a házankénti szelektív hulladékgyűjtést, holott arra a környezetvédelmi minisztérium támogatást nyújtott. Egy évvel ezelőtt a közszolgáltató illetékese ezt a szűk utcákkal és a saját gyűjtőszigetes programjával indokolta, s a kezdeményezést a Fővárosi Közgyűlés városüzemeltetési bizottsága is elutasította. Tavaly novembertől hatvan erzsébetvárosi házban mégis elindult a házankénti gyűjtés – mondta el Hunvald György, a VII. kerület polgármestere. Siklóssy Mihály, az FKF Rt. főosztályvezetője hangsúlyozta: végül kísérleti jelleggel támogatták az ötletet, de szerinte Budapesten 2010 előtt nincs reális esélye a házankénti szelektálásnak.
A közterület-fenntartó adatai szerint Budapesten 600 hulladékgyűjtő sziget és 14 hulladékudvar fogadja az itt élők válogatott szemetét, amely az összfővárosi hulladékmennyiség 3-3,5 százaléka. A szerény adat abból következik, hogy a gyűjtőszigetek messze vannak egymástól, azokat csak a leginkább környezettudatos lakók használják. A környezetvédők egy része az eljárást ezért látszatmegoldásnak tartja. Szerintük az erzsébetvárosi példát kellene elterjeszteni, a válogatott mennyiség jelentős növelését csak a házankénti szelektív gyűjtéssel lehetne elérni. Ezzel nemcsak a környezetet óvják, hanem a pénztárcájukat is kímélhetik az emberek, hiszen a szelektív szemetesek ürítéséért nem kell fizetniük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.