Napi sajtószemle

2006. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Herald Tribune
Az ENSZ Nemzetközi Atomenergia-ügynöksége 35 tagú igazgatóságának az a döntése, hogy Iránt a Biztonsági Tanács elé utalja, tükrözi azt a növekvő gyanút, hogy Irán atomfegyvereket akar kifejleszteni. A szombaton 27:3 arányban elfogadott határozat megváltoztathatja Iránnal szemben a diplomácia irányvonalát, és megnyithatja az utat az ország nemzetközi megbüntetése felé. Csak Kuba, Szíria és Venezuela szavazott az európaiak által megszövegezett határozat ellen. Öt ország – Algéria, Fehéroroszország, Indonézia, Líbia és Dél-Afrika – tartózkodott. Irán a szavazás után közölte, hogy megszünteti önkéntes nukleáris együttműködését a hivatallal, és megkezdi a dúsított uránium csúcsra járatott gyártását. Ez felhasználható villamos energia létrehozására, de segítheti az atombomba gyártását is. Ahmadinezsád iráni elnök közölte, hogy Teherán már nem tartja magára nézve kötelezőnek az atomsorompó-egyezmény kiegészítő jegyzőkönyvét, amelynek értelmében az ENSZ-felügyelőknek nagyobb lehetőséget biztosít a gyanús helyek meglátogatására – olvasható a globális amerikai lapban írt cikk, amely a New York Timesban is megjelent. A lap megjegyzi, hogy ha egy országot a Biztonsági Tanács elé utalnak, az az illető országra nézve megszégyenítő, és az országot megbízhatatlannak bélyegzi.


Asia Times
A pánázsiai lap hosszú cikkben foglalkozik a dán újságban megjelent, Mohamed prófétát gúnyoló karikatúrákkal. Azt írja, hogy a 2001-es terrortámadások után a Nyugat semmit nem tekint szentnek, főként abban az esetben, hogyha a muzulmánokról és az iszlámról van szó. Ennek legújabb példái a szóban forgó rajzok, amelyek számos uniós lapban megjelentek. „Ausztriában törvényellenes a holokauszt megtörténte ellen bármilyen kijelentést tenni. De bárki bármit mondhat az iszlámról, méghozzá büntetlenül. Vajon nincs-e igazuk a muzulmánoknak, amikor az az álláspontjuk, hogy vallásuk ellen nyílt vadászatot rendeltek el, és hogy a kifejezés szabadságának a gyakorlását csupán civilizált kibúvónak tekintik annak érdekében, hogy inzultálják őket?” – teszi fel a kérdést a cikk.


HA'ARETZ
Egy belga–holland iszlám politikai szervezet, válaszul a Mohamed prófétát gúnyoló rajzokra, feltette honlapjára (Arab European League) saját gúnyrajzait azzal a felirattal, hogy szintén a szólásszabadságot kívánja gyakorolni, és nem támogatja a rajzokat, vagyis pontosan azon szöveg kíséretében, mint amellyel a gúnyrajzokat utánközlő európai lapok használtak. A karikatúrák egyikén Anna Frankot, a holokauszt áldozatát lehet látni, ahogyan egy ágyban fekszik Adolf Hitlerrel. Egy másik rajz felteszi a kérdést, hogy a holokauszt valóban megtörtént-e – írja az izraeli baloldali lap angol nyelvű kiadása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.