Milyen örvendetes, hogy megérkezett, Lucia kisasszony! Kérem, jöjjön velem, hogy bíróság elé állíthassam” – ezekkel a szavakkal üdvözölte Carlos Cerda chilei szövetségi bíró Augusto Pinochet lányát múlt szombaton a santiagói repülőtéren. A hatvanéves nő az Egyesült Államokból tért haza, ahová hat nappal korábban menekült a chilei hatóságok elől. A repülőtéren Cerda bíró letartóztatta és őrizetbe vette. Az asszonyt két nappal később óvadék fejében szabadlábra helyezték.
A chilei ügyészség egymillió dollár értékben elkövetett adócsalással, valamint okirat-hamisítással vádolja Lucia Pinochet Hiriartot. Apja, Augusto, anyja, valamint négy testvére ellen szintén vádeljárás kezdődött: őket is adócsalással, pénzügyi visszaélések elkövetésével, sikkasztással gyanúsítják. A legidősebb nővér, Lucia, január 22-én Washingtonba utazott, hogy letartóztatását elkerülje. Az Egyesült Államok fővárosában politikai menedékjogért folyamodott, az ellene kiadott nemzetközi elfogatóparancs miatt azonban az amerikaiak bilincsbe verték, két nappal később pedig hazaküldték. Az asszony szerint apja, a volt chilei államfő és családja ellen politikai hajsza indult.
Augusto Pinochet vezetésével a hadsereg 1973. szeptember 11-én megdöntötte Chilében Salvador Allende elnök kormányzatát. Pinochet ellenfelei szerint a hatalomra jutott katonai junta 1973 és 1977 között súlyos emberi jogi vétségeket követett el: több mint háromezer chilei vált politikai gyilkosság áldozatává, továbbá 28 ezer embert megkínoztak. Tizenhat évvel hatalmának elvesztése után a chileiek egy része ma sem érti, miért nem vonták felelősségre a nyugalmazott tábornokot, hiszen Pinochet bíróság elé állítása már közvetlenül a hatalomváltás után felmerült. A chilei hatóságok az új kormány hivatalba lépésének napján felállították a nemzeti igazság és megbékélés bizottságát a volt államfő korábbi cselekedeteinek kivizsgálására. Az ellene indított jogi eljárásokat viszont egytől egyig visszautasították.
Elemzők szerint a történtek hátterében a chilei társadalom megosztottsága áll, Pinochet bűnösségét illetően nincs társadalmi konszenzus. Egyesek gyilkosnak, egy elnyomó diktatúra létrehozójának tartják a volt elnököt, mások úgy vélik, megmentette Chilét a kommunizmus veszélyétől, s az országban gazdasági csodát vitt véghez. A Pinochet-éra után a hatóságok némi félelemmel és óvatossággal kezelték az általuk érinthetetlennek vélt tábornok ügyeit. Ráadásul a Pinochetet támogató hadsereg bosszújától is tartottak. 2000-ben aggodalmuk elillant, a volt államfőt többször is megfosztották mentelmi jogától, több alkalommal bíróság elé állították. Ám Chile volt kormányzójának egyre rosszabbodó egészségi állapota miatt többször megszakították a bírósági tárgyalásokat.
Al Caponét, a chicagói alvilág hírhedt alakját 1931-ben tizenegy éves szabadságvesztésre ítélték, miután az ügyészség sikeresen bebizonyította, hogy nem tett eleget az állammal szembeni adótartozásainak. A nevéhez fűződő gyilkosságokat soha nem sikerült rábizonyítani. Valószínűleg hasonló szemléletmódot alkalmaz a chilei ügyészség Augusto Pinochettel szemben, akit állami pénzek elsikkasztásával vádolnak, illetve azzal, hogy 1980 és 2004 között 2,5 millió dollárt felejtett el befizetni az adóhatóságoknak.

Óriási fordulat jön a hétvégén az időjárásban