Még hátravan 2921 nap, 20 óra, 30 perc és 21 másodperc” jövő év január elsejéig – hirdeti csütörtöki böngészésünk pillanatában a román integrációs minisztérium honlapja. A visszaszámlálás félreérthetetlenül az ország európai integrációjának tervezett időpontjára utal, és a dátum kapcsán a bukaresti kormányzat, a politikai élet képviselői nem ismernek apellátát. Csakhogy a kinyilvánított közakarat és a realitás, vagyis a csatlakozási feltételek gyakorlati teljesítése között jókora szakadék tátong. Miközben a jobbközép román DA Szövetség 2004. őszi hatalomra kerülése óta Traian Basescu államfő és Calin Popescu-Tariceanu miniszterelnök úton-útfélen bizonygatja: Románia 2007 januárjában szinte százszázalékos bizonyossággal csatlakozni fog az EU-hoz, a brüsszeli diplomaták erre nem vennének mérget. Noha az Európai Bizottság tavalyi, Bulgáriáról és Romániáról készített országjelentésében ugyanez a dátum szerepel, a dokumentum védzáradékban rögzíti azokat a „házi feladatokat”, amelyek elmaradása esetén a két tagjelölt csatlakozását egy évvel elhalasztják.
Az Olli Rehn bővítési biztos által a két ország felkészültségéről elkészített jelentés szerint Románia és Bulgária teljesíti a csatlakozás politikai kritériumait. Bukarest tekintetében továbbra is a korrupció számít az európai felzárkózás legfőbb kerékkötőjének. A jelenség felszámolása érdekében 2005-ig Bukarest halvány erőfeszítéseket tett, és a korrupcióellenes ügyészség létrehozása dacára tavalyig szinte egyetlen „nagy hal” sem akadt fenn a hálón. Tavaly ősszel aztán az intézmény élére kinevezték a kolozsvári származású Daniel Morar főügyészt, akinek korábbi „szakmai érdemei” közé tartozik, hogy bűnvádi eljárást indított Gheorghe Funar, a kincses város nacionalista expolgármestere, valamint Gabriel Bivolaru szociáldemokrata parlamenti képviselő ellen. Az ügyosztály jelenleg csúszópénz elfogadása gyanújával bűnvádi eljárást folytat többek között Adrian Nastase szociáldemokrata exkormányfő és felesége, Dana aszszony, Miron Mitrea volt szállításügyi miniszter, valamint George Copos kormányfőhelyettes ellen. Jellemző a romániai korrupció magas szintű elharapózására, hogy a bukaresti szenátus nemrég elutasította az önálló nyomozó hatóság létrehozásáról szóló kormányrendeletet; a csorbát végül Basescu elnök köszörülte ki a rendelet visszadobásával. Romániának – amelynek csatlakozási szerződését eddig 12 tagállam ratifikálta – komoly gondjai akadnak az uniós alapok felhasználásával, amit az ifjúsági kezdeményezéseket támogató országos ügynökség igazgatójának minapi felfüggesztése is bizonyít a Youth programra szánt források egy részének (1,6 millió euró) nem rendeltetésszerű elköltése miatt. Bukaresttől emellett további eredményeket várnak az igazságügyi és közigazgatási reform, a kisebbségek integrációja, a gyermekvédelem, a kommunizmus idején elkobzott ingatlanok visszaszolgáltatása, a környezetvédelem, az emberkereskedelem és a szervezett bűnözés elleni küzdelem terén is.
A románok 44 százaléka biztosra veszi, hogy országuk 2007. január elsején csatlakozik az unióhoz. Optimizmusuk megalapozottságára a Romániáról szóló országjelentés júniusra tervezett kihirdetésekor kapnak választ.
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal