Nem kisebb nagyságok beszéltek, a vékony kötet tartalmáról és az Európa előtt álló alternatív utakról mint Anthony Giddens, a kötet egyik szerzője, a brit felsőház tagja, a Blair által követett, a Harmadik út című kötetben lefektetett politika szerzője.
A Policy Networknek egyébként még budapesti „gyermeke” is van, a Demos Magyarország Alapítvány, amely – az SZDSZ-szel számos rokon vonást mutató Dessewffy Tibor vezetése alatt – igen szoros kapcsolatot ápol a Gyurcsány-kormánnyal. Annál meglepőbb volt, hogy míg a sajtóreggelin a BBC-től a legnagyobb londoni lapokon át a vezető német gazdasági napilapig, a Handelsblattig számos orgánum tudósítója vett részt, addig a magyar sajtót nem a Gyurcsány-barát lapok képviselték. Persze lehet, hogy azért nem, mert az ott elhangzottak meglehetősen távol álltak a Gyurcsány-koalíció neoliberális gyakorlatától. Ott ugyanis az előadók – Giddens professzor mellett Roger Liddle, aki az Európai Bizottságban a brit Mandelson kereskedelmi biztos kabinetjének tagja, valamint a fiatal Patrick Diamond, Tony Blair volt tanácsadója, jelenleg a London School of Economics vendégkutatója – nyomatékkal hangsúlyozták, hogy Európának nem elég versenyképesnek lennie, de a szociális igazságot is biztosítania kell. Magyarra fordítva: utasítsuk el a vadkapitalizmust.
Giddens kiemelte, hogy Európában ma a legsikeresebb országok az északiak, beleértve a balti államokat is, ahol nem a munkahelyeket védik, hanem az embereket. Vagyis az állam arra költ igen sokat a jelentős adókból, amivel munkához lehet juttatni őket. Ugyanakkor a skandinávoknak sikerült megreformálniuk a nyugdíjrendszert is, és ezzel biztos megélhetést nyújtanak az időseknek.
Giddens véleménye szerint Európa legjelentősebb problémái közé tartozik az átlagéletkor növekedése és az, hogy a gazdasági szférák között óriási eltolódásnak lehetünk tanúi, nevezetesen a gyártóiparból és a mezőgazdaságból a szolgáltatóiparba és az informatika területére való átáramlásnak.
Lapunk kérdésére, hogy menynyire veszélyezteti a munkahely-kihelyezés Európát, Giddens elmondta, hogy a jelenség vegyes képet mutat: míg az Egyesült Államoknak a kihelyezés minden dollárra 1,12 dollárt eredményez, addig Európának a kihelyezés dolláronként csupán 0,92 centet hoz – többek között azért, mert a munkahelyüket vesztett embereket el kell tartani. „Ismeretlen területen lépdelünk” – tette hozzá Giddens, de annyi biztos, hogy a munkahely-kihelyezés a nacionalizmust erősíti.
Giddens egy újságíró azon kérdésére pedig, hogy az unió és Oroszország között létrejövő energiaellátási egyezmény csökkenti-e az EU sebezhetőségét, egyszerű „nemmel” felelt.

Videón, ahogy Magyar Péter emberei elmenekültek az Origo kérdései elől a balhéba fulladó közgyűlésen