Az igazságosság nyomában

Ha a világot valóban az eszmék mozgatják, érdemes volt jelen lenni a baloldali európai vezetők támogatásával létrehozott Policy Network csütörtöki sajtóreggelijén, amelyen a brit agytröszt bemutatta a szabad fordításban Hampton Court-napirend: milyen legyen az európai szociális modell? címmel megjelent könyvet.

2006. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kisebb nagyságok beszéltek, a vékony kötet tartalmáról és az Európa előtt álló alternatív utakról mint Anthony Giddens, a kötet egyik szerzője, a brit felsőház tagja, a Blair által követett, a Harmadik út című kötetben lefektetett politika szerzője.
A Policy Networknek egyébként még budapesti „gyermeke” is van, a Demos Magyarország Alapítvány, amely – az SZDSZ-szel számos rokon vonást mutató Dessewffy Tibor vezetése alatt – igen szoros kapcsolatot ápol a Gyurcsány-kormánnyal. Annál meglepőbb volt, hogy míg a sajtóreggelin a BBC-től a legnagyobb londoni lapokon át a vezető német gazdasági napilapig, a Handelsblattig számos orgánum tudósítója vett részt, addig a magyar sajtót nem a Gyurcsány-barát lapok képviselték. Persze lehet, hogy azért nem, mert az ott elhangzottak meglehetősen távol álltak a Gyurcsány-koalíció neoliberális gyakorlatától. Ott ugyanis az előadók – Giddens professzor mellett Roger Liddle, aki az Európai Bizottságban a brit Mandelson kereskedelmi biztos kabinetjének tagja, valamint a fiatal Patrick Diamond, Tony Blair volt tanácsadója, jelenleg a London School of Economics vendégkutatója – nyomatékkal hangsúlyozták, hogy Európának nem elég versenyképesnek lennie, de a szociális igazságot is biztosítania kell. Magyarra fordítva: utasítsuk el a vadkapitalizmust.
Giddens kiemelte, hogy Európában ma a legsikeresebb országok az északiak, beleértve a balti államokat is, ahol nem a munkahelyeket védik, hanem az embereket. Vagyis az állam arra költ igen sokat a jelentős adókból, amivel munkához lehet juttatni őket. Ugyanakkor a skandinávoknak sikerült megreformálniuk a nyugdíjrendszert is, és ezzel biztos megélhetést nyújtanak az időseknek.
Giddens véleménye szerint Európa legjelentősebb problémái közé tartozik az átlagéletkor növekedése és az, hogy a gazdasági szférák között óriási eltolódásnak lehetünk tanúi, nevezetesen a gyártóiparból és a mezőgazdaságból a szolgáltatóiparba és az informatika területére való átáramlásnak.
Lapunk kérdésére, hogy menynyire veszélyezteti a munkahely-kihelyezés Európát, Giddens elmondta, hogy a jelenség vegyes képet mutat: míg az Egyesült Államoknak a kihelyezés minden dollárra 1,12 dollárt eredményez, addig Európának a kihelyezés dolláronként csupán 0,92 centet hoz – többek között azért, mert a munkahelyüket vesztett embereket el kell tartani. „Ismeretlen területen lépdelünk” – tette hozzá Giddens, de annyi biztos, hogy a munkahely-kihelyezés a nacionalizmust erősíti.
Giddens egy újságíró azon kérdésére pedig, hogy az unió és Oroszország között létrejövő energiaellátási egyezmény csökkenti-e az EU sebezhetőségét, egyszerű „nemmel” felelt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.