Össztűz a nagygyűlésre készülő székelyekre

A Székely Nemzeti Tanács szerint Magyarországnak védőhatalmi státust kellene gyakorolnia az autonómiára törekvő Székelyföld felett. Romániában eközben több fronton támadják a március 15-i nagygyűlésükre készülő székelyeket, két civil szervezet például eltávolíttatná a Wass Albertnek vélt Vándor székely székelyudvarhelyi szobrát.

2006. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kolozsvári Sarmisegetuza Alapítvány tegnap felszólította Szász Jenő székelyudvarhelyi polgármestert, hogy legkésőbb március 15-ig távolíttassa el a város központjából „a Wass Albert írót ábrázoló köztéri szobrot”. Az önmagát keresztény-nacionalista szervezetként meghatározó „kulturális” alapítvány szerint az alkotás megszegi a fasiszta, rasszista és idegengyűlölő szervezetek, szimbólumok betiltását célzó, 2002-ben született román jogszabályt, mivel a Bukarest által háborús bűnösnek nyilvánított, „tömeggyilkosságra buzdító, revizionista” írót ábrázolja. Ioan Tene, az alapítvány elnöke – aki nem más, mint a szélsőségesen magyarellenes Gheorghe Funar kolozsvári expolgármester volt munkatársa – közleményében leszögezi: a szobor súlyosan sérti az erdélyi románok érzelmeit, így az etnikai feszültségek elkerülése végett még a március 15-re Székelyudvarhelyre hirdetett székely nagygyűlés előtt le kell dönteni talapzatáról. Az alapítvány szerint a szobor eltávolítása már csak azért is sürgető, mert az említett nagygyűlés szervezői Székelyföld területi autonómiájának kikiáltására készülnek. Szász Jenő ezzel szemben tegnap leszögezte: az általa irányított városban nincs Wass Albert-szobor, a román szervezet valószínűleg a helyi szoborpark vándor székelyt ábrázoló alkotásának arcvonásaiban vélte felfedezni az Amerikában elhunyt írót – hamisan.
Székelyudvarhelyen 2004-ben hozták létre azt a 13 alakos szoborparkot, amelyben Csaba királyfi, Szent László, Rákóczi Ferenc mellett az utóbbi 40 évben otthonát elhagyni kényszerült erdélyieknek emléket állító Vándor székely büsztje is megtalálható. Néhány nappal ezelőtt különben a holokauszt romániai rémtetteit kutató Elie Wiesel Intézet is felszólította az udvarhelyi polgármesteri hivatalt, hogy távolíttassa el a Wassról mintázottnak vélt alkotást. Romániában ma is háborús bűnösként tartják nyilván a Kolozs megyében született írót, akit távollétében a kolozsvári népbíróság 1946-ban 14 román és zsidó személy meggyilkolásának vádjával halálra ítélt.
A március 15-i székely nagygyűlés időpontjának közeledtével ugyanakkor Székelyudvarhely lakosai körében tegnap riadalmat keltett, hogy a román hadsereg tucatnyi tankot szállított a helyi tüzérségi kaszárnyába. Időközben kiderült, hogy mindössze a katonai géppark felújításáról van szó. Eközben a nagygyűlést szervező Székely Nemzeti Tanács (SZNT) felszólította Gyurcsány Ferencet, hogy kormánya kössön nemzetközi megállapodást Romániával Magyarország védőhatalmi státusának Székelyföld fölötti gyakorlására. Elképzelését Csapó József elnök azzal indokolja, hogy a román hatóságok eddig rendre viszszautasították az SZNT-nek a Székelyföld autonómiájára irányuló kezdeményezéseit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.