Tőkés László örül az országjelentésnek

Megütközéssel fogadták a Brüsszelbe látogató erdélyi magyar küldöttség tagjai, hogy az EU–román társulási tanács jelentéséből kimaradt a „magyar kisebbség” kifejezés. A delegációt Gál Kinga, az Európai Parlament fideszes képviselője, az EU–Románia parlamenti vegyes bizottság alelnöke segítette tárgyalásai során.

2006. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tőkés László királyhágó-melléki református püspök, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke a megbeszélések utáni sajtótájékoztatóján elmondta, hogy küldöttségük összetétele is jelzi, hogy a civil és az egyházi szférát összefogó, pártpolitikán felül álló ügyeket képviseltek Brüsszelben. Hozzátette, Magyarország uniós tagsága óta nagyobb az össznemzeti érdekek érvényesítésének lehetősége, ami megmutatkozott a Romániáról szóló két országjelentésben is, hiszen ebben a magyarokat érintő olyan alapvető kérdésekről is szó van, mint a szubszidiaritás, a kulturális autonómia és az egyházi javak visszaadása. A delegáció az Európai Bizottság tisztségviselőivel és az Európai Parlament magyar és külföldi képviselőivel is találkozott, beleértve Elmar Brokot, az Európai Parlament külügyi bizottságának elnökét. Lapunknak Tőkés püspökhöz intézett azon kérdésére, hogy mi a véleménye az EU–román társulási tanács tegnapelőtt megjelent közleményéről, amelyben csak egyetlenegyszer említik a „kisebbségek” szót úgy, hogy azok helyzete javul, Tőkés azzal felelt, megütközéssel fogadták azt, hogy kimaradt a „magyar kisebbség” a szövegből. Mint a püspök elmondta, Romániában a korrupció után a kisebbségi kérdés a második legfontosabb. A lapunk által szintén a királyhágó-melléki püspöknek feltett azon kérdésre, hogy miután a tapasztalat szerint Szlovákia csatlakozását követően romlott az ott élő magyarok helyzete, és így várható-e, hogy Románia csatlakozása után az ő fejét célozzák meg egy kősziklával, miután a napokban „csupán” ablakán dobtak be egy hatalmas követ, a püspök helyett Sógor Csaba, az RMDSZ szenátora kívánt válaszolni, annak a reményének hangot adva, hogy sem a román állam, sem Románia polgárai nem nyúlnak majd ilyen eszközökhöz.

Visszaköveteli javait az Erdélyi Múzeum Egyesület. Visszaigényli a román állam kezelésében lévő, felbecsülhetetlen értékű ingó és ingatlan vagyonát az Erdélyi Múzeum Egyesület (EME). A szervezet hagyatéka többek között negyedmillió kötetből (a hajdani EME-téka vetekszik a Széchényi-könyvtáréval), teljes levéltárra rúgó dokumentumgyűjteményből, régiségtárból, állattani és földtani kollekcióból, képzőművészeti alkotásokból és ingatlanokból áll. Egyed Ákos akadémikus, EME-elnök szerint nem kívánják azonnal visszakapni a kommunista román hatalom által 1950-ben elkobzott vagyont, hanem mindenekelőtt a tulajdonjogot igyekeznek visszaszerezni, hogy az egyesület szakemberei felhasználhassák kutatásaikhoz. (R. Sz.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.