Több ezren ünnepeltek tegnap Nepál fővárosában, Katmanduban, miután véget értek a két hete tartó, az uralkodó távozását követelő tiltakozó megmozdulások és összecsapások. A tüntetők Gianendra király tavaly februárban életbe léptetett intézkedése ellen léptek fel, akkor az országgyűlést feloszlatta, s teljhatalommal ruházta fel magát annak ellenére, hogy Nepálban többpártrendszer működött. Az uralkodó azzal indokolta elhatározását, hogy a tizenöt éve tartó, az abszolút monarchiát felváltó demokratikus rendszerben állandósultak a pártviszályok, a kormányok rövid időintervallumon belül váltogatták egymást, és a több mint 13 ezer halálos áldozatot követelő maoista lázadást egyikőjük sem tudta megfékezni.
A demokrácia visszaállításáért tüntető ellenzéki pártoknak – és a hozzájuk első ízben csatlakozó kommunista lázadóknak – a hetek óta tartó tömeges demonstrációk révén végül sikerült elérniük azt, hogy Gianendra király ígéretet tegyen arra: újból összehívja a feloszlatott képviselőházat. Az ellenzéki szövetség tegnap meg is állapodott abban, hogy Giridzsa Praszad Koirala volt kormányfőt jelölik a miniszterelnöki tisztségre.
A maoista lázadók azonban nem üdvözölték az uralkodó és a hét pártból álló szövetség között köttetett alkut. A kommunisták szerint az uralkodó hétfői beszédében nem tett ígéretet arra, hogy eleget tesz a több hete tartó tüntetéseken hangoztatott követeléseknek. A lázadók vezetője, Pracsanda hozzátette, hogy blokád alá helyezik a fővárost, illetve felszólította a lakosokat, hogy folytassák a tüntetéseket, amíg nem rendeznek új választásokat, és amíg meg nem alakul egy alkotmányozó nemzetgyűlés, amely új alaptörvényt hoz létre. Pracsanda szerint a király és az ellenzéki pártok közötti megállapodás Gianendra „egy újabb húzása, hogy megtörje a nepáli népet, és megmentse autokratikus monarchiáját”.
A kommunista köztársaság felállításáért harcoló maoista lázadók 1996 óta folytatnak véres kampányt az alkotmányos monarchia megbuktatása ellen a 26,3 milliós lakosú, 147 ezer négyzetkilométer nagyságú, Kína és India között fekvő Nepálban. Bár a kezdetekben jelentéktelen, korszerűtlen csoportként tartották őket számon, mára már komoly társadalmi támogatottságra és fegyverarzenálra tettek szert. A lázadóknak becslések szerint 10-15 ezer harcosuk van országszerte, az ország minden részén szerveződnek, több régió is az irányításuk alatt áll. A maoisták közvetlenül a 90-es évek eleji „rendszerváltozást” követően ábrándultak ki a politikai rendszerből, elégedetlenek voltak az elszegényedett vidék helyzetével és a véget nem érő politikai harcokkal. A csoport két vezetője, Pracsanda és Baburam Bhattarai az alkotmányos monarchia megdöntését és egy új, forradalmi rendszer felállítását tűzték ki célul. A maoista ideológiát ellenzőkkel könyörtelenül leszámoltak.

Menstruációs görcs: 5 életmentő tipp, hogy könnyebben átvészeld ezeket a napokat