Lázadnak a törökországi kurdok

A múlt héten kezdődött törökországi zavargások tegnap újabb rajtaütésekkel folytatódtak, az ország délkeleti részén öt török katonát öltek meg a kurd lázadók. Ankara a kurdok önállóságáért harcoló Kurdisztáni Munkáspártot okolja a történtekért, ám elemzők úgy vélik, hogy a Törökország lakosságának mintegy tizenhét százalékát képviselő kisebbség megelégelte a munkanélküliséget, a szegénységet és az autonómia kiterjesztésének folyamatos megtagadását.

2006. 04. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folytatódtak tegnap a Törökországban élő kurdok és a török biztonsági erők közti, múlt héten kezdődött összecsapások. Kurd lázadók rajtaütésében életét vesztette a török hadsereg három katonája az ország déli részén, a Szíriával és Irakkal határos hegyvidéken. Két társuk taposóaknára lépve halt meg. Előzőleg ugyanebben a térségben egy török rendőr kapott halálos sebet, miután kurd szakadár fegyveresek rátámadtak egy rendőrőrsre. Eközben az ország nyugati részén, Isztambul külvárosában pokolgép robbant a kormányzó török Igazság és Fejlődés Pártjának épülete előtt, a merényletben ketten megsebesültek.
A múlt héten az önálló kurd állam megteremtéséért harcoló kurdok robbantottak ki zavargásokat közvetlenül azután, hogy eltemették tizennégy társukat, a szakadár erőket tömörítő Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) tagjait. A férfiak a török biztonsági erőkkel való összecsapásban haltak meg. A temetési szertartást követően az ország leginkább kurdok lakta délkeleti részén, illetve Isztambulban kurd fiatalok ezrei vívtak utcai harcokat a török rendőrséggel. A lázongások során legalább tizenhatan vesztették életüket.
Elemzők szerint a zavargások kirobbanásának valódi oka a kurd kisebbség politikai elittel való elégedetlenségében rejlik. A 72 milliós Törökország lakosságának tizenhét százalékát képviselő kurdok így kívánják kifejezni nemtetszésüket a magas munkanélküliségi ráta és a térség látványos elszegényedése miatt. A kisebbség emellett az autonómia kiterjesztését várja Ankarától, amely ezt ez idáig megtagadta. Legutóbb az 1990-es évek közepén törtek ki a mostanihoz hasonló zavargások, amikor a PKK a kurdok jogainak kiszélesítését követelte. Ankara mellett az Európai Unió és az Egyesült Államok is terrorista szervezetnek tekinti a PKK-t, amely eddig mintegy 30 ezer ember haláláért felelős. A párt 1984-ben indította fegyveres kampányát a kurd állam megalapításáért, a hatóságok a mostani zavargásokért is a PKK-t okolják.
A török kormány több tízezer katonát vezényelt a lázongások helyszíneire, és a miniszterelnök kijelentette, nem hajlik meg a „terroristák” akarata előtt. „Ezek az árulók ismét előkerültek, mert tudják, hogy a lábuk alatt kezd kicsúszni a talaj, a történelem eltemette őket. Ez a végső rohamuk” – nyilatkozta Recep Tayyip Erdogan kormányfő. Az újabb harcok azonban kedvezőtlen képet festhetnek Törökországról, amely októberben kezdte meg EU-csatlakozási tárgyalásait Brüsszellel. A közösség az elmúlt években többször sürgette Ankarát, hogy szélesítse ki a 12 milliós kurd lakosság kulturális és a nyelv használatára vonatkozó jogait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.