A walesi herceg és az erdélyiek

Különös rokonszenvvel viseltet Erdély, a régió évszázadokon keresztül fennmaradt hagyományai, épített öröksége iránt Károly brit trónörökös, aki minden alkalmat megragad, hogy személyes tapasztalatokat szerezzen Romániában. Az erdélyi kulturális örökség megóvását anyagilag is támogató walesi herceg legutóbb székelyföldi látogatásával hívta fel magára a figyelmet.

2006. 05. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Köményes pálinkával és kürtőskaláccsal traktálták a minap a Kovászna megyei Miklósváron élő székelyek a település fennállása óta ott járó legrangosabb vendéget, Károly brit trónörököst. A walesi herceg a háromszéki faluban birtokkal rendelkező gróf Kálnoky Tibor meghívására tett egynapos magánlátogatást a Baróti-hegyek lábánál fekvő településen, ahol elsősorban a székely kultúra, az épített örökség felől érdeklődött, de érdekelték az emberek mindennapos gondjai-bajai is. A miklósvári Kovács Mihály portájára betérő királyi vendég például megtudakolta, milyen a baromfiudvar tojástermelése, mivel eteti a gazda a sertéseket, miért termeszti melegházban a zöldségpalántákat. Emellett a trónörökös betekintést kapott a helyi önkormányzat anyagi gondjaiba, a Székelyföldre különösen jellemző rossz útviszonyokba, és műemlékvédő szenvedélyének is hódolhatott azáltal, hogy megnézte, miként menti meg az enyészettől a Kálnoky család a kommunizmus idején elkobzott miklósvári vadászkastélyát.
A brit trónörökös – akit különben családi kötelékek is Erdélyhez kötnek, a Rhédey család ugyanis a Windsor-dinasztia felmenői között szerepel – Erdély-szeretete hosszú évekre nyúlik vissza. Az általa támogatott Mihai Eminescu Trust például azért jött létre a nyolcvanas években, hogy megakadályozza a román exdiktátor, Nicolae Ceausescu elrendelte falurombolást. Az alapítvány később elsősorban a szintén a kommunizmus idején elnéptelenedett erdélyi szász falvak megmentését tűzte ki célul, de síkraszáll Erdély középkori építészeti emlékeinek gondozásáért, érdekelt a Máramaros vidékén található faragott faépületek megóvásában, de szociális projektekre, például gyermekotthonok megsegítésére is vállalkozik. Miután a Mihai Eminescu Trust évek óta finanszírozza dél-erdélyi szász várak restaurálását, műemlék értékű települések konzerválását, érthető, hogy a Szászvidékre sűrűn látogató Károly herceg már évekkel ezelőtt ismertette a bukaresti hatóságokkal: ellenzi az észak-erdélyi autópálya nyomvonalának tervét, mivel az közel esik a középkori váráról híres Segesvárhoz. Ugyancsak Károly nevéhez fűződik az előző, baloldali bukaresti kormány idején szintén Segesvárra tervezett Drakula-park megtorpedózása is. A Drakula-mítoszra épülő, az idegenforgalom fellendítése céljából a nyugati szórakoztató parkok mintájára elképzelt létesítmény óhatatlanul tönkretette volna a hajdani szász város középkori jellegét, ezért a trónörökös határozottan tiltakozott ellene. Az erélyes fellépésnek meg is lett a foganatja: a Drakula-park tervét még a Nastase-kabinet idején elvetették.
Az erdélyi műemlékek helyreállítását és megőrzését célzó erőfeszítései keretében emellett – a Transsylvania Trust alapítványon keresztül – a brit trónörökös személyes hozzájárulásával segíti a Kolozsvár közeli bonchidai Bánffy-kastély helyreállítását is, amelynek restaurálását a magyar állam is finanszírozta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.