Amerikai botrányok

Újabb lehallgatási, egyúttal fegyvercsempészeti botrányba keveredett George W. Bush kormányzata. Az USA Today amerikai napilap szerint több tízmillió állampolgár belföldi hívásait hallgattatta le az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség. A Guardian brit napilap pedig a Pentagon illegális fegyverszállítási ügyleteiről számolt be.

2006. 05. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több tíz millió amerikai állampolgár belföldi telefonhívásait lehallgatva gyűjtött adatokat az egyesült államokbeli Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) – olvasható a USA Today amerikai napilapban, amely a titkos programról közvetlen ismeretekkel rendelkező, névtelenségbe burkolózó szakértőkre hivatkozott. Az újság állítása szerint az ország három legnagyobb telefontársasága öt éve szolgáltat információkat az NSA-nak.
George W. Bush amerikai elnök nyilatkozatában nem ismerte el, de nem is tagadta a lehallgatási program létezését. Annyit azonban elmondott, hogy a 2001. szeptember 11-i, az Egyesült Államok elleni terrortámadások után ő maga hagyott jóvá bizonyos hírszerzési gyakorlatokat, amelyeket „törvényesnek” titulált. „Hírszerzési tevékenységünk szigorúan az al-Kaida ellen irányul” – jelentette ki Bush. Az USA Today szerint az NSA a telefonhívásokból szerzett információk alapján a világ legnagyobb adatbázisát állította össze. Az amerikai szenátus vizsgálatot indít az ügyben. „Tudnunk kell, mire készül a kormányzat, hogy amerikaiak után kell kémkednie” – mondta Patrick Leahy demokrata képviselő. A három érintett vállalat – az AT&T, a Verizon és a BellSouth – közleményben tagadta, hogy köze lenne az ügyhöz. Az óriásvállalatok együttesen több mint kétszázmillió ügyféllel rendelkeznek.
Az újság leleplező cikke arról is beszámol, hogy a Bush által nemrég a CIA vezetőjévé jelölt Michael Hayden éppen az NSA elnökeként tevékenykedett. A tábornokot számos bírálat érte az NSA egy másik titkos, decemberben napvilágra került programja miatt, amelyben amerikai állampolgárok ezreinek a nemzetközi telefonbeszélgetését hallgatták le bírósági jóváhagyás nélkül.
A Bush kormányzatát érő botrányok sorozata ezzel nem ér véget. A Guardian brit napilap értesülése szerint ugyanis a Pentagon titokban több tízezer kézifegyvert szállított Boszniából Irakba az elmúlt két évben. Ebben több magáncég is a segítségére volt, köztük legalább egy fegyvercsempészettel foglalkozó csoport, amelyet maga Washington feketelistára tett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.