Több tíz millió amerikai állampolgár belföldi telefonhívásait lehallgatva gyűjtött adatokat az egyesült államokbeli Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) – olvasható a USA Today amerikai napilapban, amely a titkos programról közvetlen ismeretekkel rendelkező, névtelenségbe burkolózó szakértőkre hivatkozott. Az újság állítása szerint az ország három legnagyobb telefontársasága öt éve szolgáltat információkat az NSA-nak.
George W. Bush amerikai elnök nyilatkozatában nem ismerte el, de nem is tagadta a lehallgatási program létezését. Annyit azonban elmondott, hogy a 2001. szeptember 11-i, az Egyesült Államok elleni terrortámadások után ő maga hagyott jóvá bizonyos hírszerzési gyakorlatokat, amelyeket „törvényesnek” titulált. „Hírszerzési tevékenységünk szigorúan az al-Kaida ellen irányul” – jelentette ki Bush. Az USA Today szerint az NSA a telefonhívásokból szerzett információk alapján a világ legnagyobb adatbázisát állította össze. Az amerikai szenátus vizsgálatot indít az ügyben. „Tudnunk kell, mire készül a kormányzat, hogy amerikaiak után kell kémkednie” – mondta Patrick Leahy demokrata képviselő. A három érintett vállalat – az AT&T, a Verizon és a BellSouth – közleményben tagadta, hogy köze lenne az ügyhöz. Az óriásvállalatok együttesen több mint kétszázmillió ügyféllel rendelkeznek.
Az újság leleplező cikke arról is beszámol, hogy a Bush által nemrég a CIA vezetőjévé jelölt Michael Hayden éppen az NSA elnökeként tevékenykedett. A tábornokot számos bírálat érte az NSA egy másik titkos, decemberben napvilágra került programja miatt, amelyben amerikai állampolgárok ezreinek a nemzetközi telefonbeszélgetését hallgatták le bírósági jóváhagyás nélkül.
A Bush kormányzatát érő botrányok sorozata ezzel nem ér véget. A Guardian brit napilap értesülése szerint ugyanis a Pentagon titokban több tízezer kézifegyvert szállított Boszniából Irakba az elmúlt két évben. Ebben több magáncég is a segítségére volt, köztük legalább egy fegyvercsempészettel foglalkozó csoport, amelyet maga Washington feketelistára tett.

Több milliárd forint marad az emberek zsebében a bankszámladíj-moratóriumnak köszönhetően