Egy hosszú háború kezdetén

2006. 05. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irán a terrorizmus legaktívabb állami támogatója – állítja az amerikai külügyminisztérium nemrég nyilvánosságra hozott, a globális terrorizmusról szóló jelentése. A dokumentum szerint az iráni Forradalmi Gárda – a rezsimhez közel álló félkatonai szervezet – és Teherán hírszerzési minisztériuma közvetlenül is érintett a terrorista cselekmények megszervezésében és támogatásában. Az amerikai jelentés továbbá Líbiát, Észak-Koreát, Szudánt, Szíriát és Kubát sorolja a terrorizmust leginkább támogató államok közé. A havannai vezetést például az ETA baszk fegyveres csoport tagjainak rejtegetésével vádolja.
A globális terrorizmus elleni küzdelmében az Egyesült Államok arra törekszik, hogy akadályt állítson azon országok elé, amelyekről úgy gondolja, hogy azok a terrorszervezeteket támogatják. Washington emellett a szélsőséges pártok, csoportok (így a Hamász) hatalomra jutását igyekszik meggátolni – hangoztatta szerda esti előadásában Kis József Benedek, a Katonai Felderítő Hivatal nyugalmazott főtisztje, aki az Antall József Alapítvány és a Budapesti Corvinus Egyetem szervezésében Globális terrorizmus címmel tartott előadást.
Kis József Benedek az új vallási terrorizmus jelenségét és az azzal járó veszélyeket emelte ki, hiszen a vallási ideológiákra épülő terrorcselekmények élesen különböznek az eddigiektől, de ezekért nem a vallás hibáztatható, hanem azok, akik a vallást politikai célokra használják fel. Az ideológiákra támaszkodó terrorista vezetők nem törődnek a határokkal, globálisan tevékenykednek, nem kötődnek egyetlenegy nemzethez sem, így nem kötelesek elszámolni senkinek. Az egyes szervezetek nemzetközileg segítik egymás munkáját, logisztikai és pénzügyi támogatásban részesítik egymást. Céljaik közé tartozik a dzsihád (szent háború) megvívása a Nyugat ellen, Izrael megsemmisítése és a különböző radikális iszlám csoportok támogatása világszerte – hangsúlyozta az előadó.
Kis József Benedek szót ejtett az al-Kaidáról is, amelyet nemzetközi terrorhálózatnak szokás titulálni. A szervezet tagjai szétszóródtak az Egyesült Államok afganisztáni hadműveletei óta, az al-Kaida lényegesen meggyengült, ma már inkább ideológiai mozgalomként tartható számon, amelynek vezetője, Oszama bin Laden csupán ideológiai vezető lett – véli Kis, aki hozzátette, hogy a mai al-Kaida inkább ösztönöz és propagandát folytat (vezetői videoüzenetekben jelentkeznek), mintsem cselekszik. A terrorszervezet éveken belül akár szét is eshet – fogalmazott az előadó.
Az al-Kaidával kapcsolatban az amerikai külügyminisztérium jelentése szerint a nemzetközi terrorszervezet meggyengülésében nagy szerepet játszott a terrorizmus ellen vívott háború. Ugyanakkor azt sem szabad elfeledni, hogy vélhetőleg éppen ennek köszönhetően növekedett a terrorista cselekmények száma is. A BBC elemzése szerint tavaly 11 ezer terrorcselekményt hajtottak végre világszerte,
14 600-an haltak meg, ebből több mint nyolcezren az amerikai megszállás alatt lévő Irakban. Az öngyilkos merényletek száma is megsokszorozódott, s azok okozták a terrorcselekményekből származó halálesetek ötödét.
A nemzetközi közösség intézkedései meggyengítették az al-Kaida-csoport vezetőségének magját – áll a jelentésben: „Bizonyíték van arra, hogy a központi vezetőket – elsősorban Oszama bin Ladent és Ajmán az-Zavahírit – valamelyest frusztálhatja az a tény, hogy közvetlen befolyásuk némileg elenyésződött.” A jelentés azonban azt is sejteti, hogy a jelenlegi terrorcsoportok lazább hálózatot képeznek, mint egykor az al-Kaida. Az Egyesült Államok „egy potenciálisan hosszú háború kezdeti fázisában van” – olvasható a dokumentumban.
Az al-Kaidát (amely annyit jelent: a bázis) 1989-ben hozták létre, miután a szovjet csapatok elhagyták Afganisztánt. A szervezet olyan arab önkéntesek kapcsolatrendszeréből fejlődött ki, akik az 1980-as években a szovjet megszállók ellen s az iszlám nevében vívták harcukat Afganisztánban. A szovjetellenes dzsihád idején Bin Laden és harcosai amerikai és szaúdi támogatásban részesültek. Egyes elemzők úgy vélik, maga Bin Laden az amerikai Központi Hírszerző Ügynökségtől (CIA) kapta kiképzését. A múlt évtized elején az al-Kaida Szudánban működött tovább, majd 1996-ban központját Afganisztánba helyezte át, ahol vezetői jó kapcsolatokat ápoltak a helyi tálibokkal. 2001-ben – közvetlenül az Egyesült Államok ellen intézett terrortámadások után – az amerikaiak csapást mértek az afganisztáni bázisokra. A szervezet ma mintegy negyven-ötven országban működik, vélhetőleg Londonban, Hamburgban, Milánóban és Madridban is lehettek sejtjei. Az al-Kaida hálózata laza, az egyéni sejtek gyakran önállóan tevékenykednek s saját pénzügyi hátérrel rendelkeznek. Csak szükség esetén lépnek kapcsolatba más csoportokkal. Az al-Kaida ugyan meggyengülni látszik, de a BBC arra emlékeztet, hogy a szervezetnek egy új generációja fejlődött ki, s a legfontosabb vezetőket Washingtonnak a mai napig nem sikerült elfognia.
A terrorizmus elleni harc egy csapásra nem nyerhető meg, hiszen a terrorizmus többarcú jelenség, nincsenek földrajzi határai. A mozlim országokban politikai értelemben változásra van szükség, de ez nem úgy működik, hogy rájuk erőltetjük a demokráciát – szögezte le Kis József Benedek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.