Etnikai békéltetés Erdélyben

Közösségépítő stratégiát dolgozott ki a román kormány a Maros megyei Hadréven élő nemzetiségek békés együttélésének elősegítésére; az erdélyi település 13 évvel ezelőtt véres etnikai konfliktus színtere volt. A romaprogramra épülő tervet a civil szervezetek is üdvözölték, akadnak azonban politikusok, akik újabb konfliktusforrást vélnek felfedezni az egymillió eurós projekt mögött.

2006. 05. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsősorban a helyi roma közösség tagjainak a társadalomba való beilleszkedését célozza a Tariceanu-kabinet által nemrég elfogadott hadrévi akcióterv, megvalósítása viszont egyaránt feltételezi a román és a magyar lakosok, valamint a helyi hatóságok bevonását. A romaügyekért felelős bukaresti kormányhivatal és a számos romániai civil szervezet által kidolgozott közösségépítő program költségvetése egymillió euró – ekkora összeget még soha nem fordítottak az országban a cigány közösségre –, futamideje pedig három év. Ez idő alatt kívánják integrálni az erdélyi település néhány száz fős roma közösségét a hadrévi szociális, gazdasági, kulturális és oktatási életbe, ismertetve a lakossággal a kisebbségekre, az etnikai diszkriminációra vonatkozó jogszabályokat. A projekt szerint vegyes, román, roma és magyar csendőrökből, rendőrökből álló járőralakulatot alapítanak a faluban, a helyi iskolában – amelyet a helyi óvodával együtt korszerűsítenek – roma nyelvoktatás folyna, sőt bevezetik a tananyagba az emberi jogok, valamint a romák szegregációjának, hátrányos megkülönböztetésének megelőzését szolgáló ismeretek oktatását is. A térség gazdasági fejlesztése érdekében szakképesítő tanfolyamokat tartanak a lakosoknak, akiknek kisfarm, tejfeldolgozó üzem, asztalosműhely, zöldségtermesztésre alkalmas melegház létesítésével adnának munkát, emellett bővítik és korszerűsítik az egészségügyi ellátást is. Felújítják a közutakat, a közvilágítást a faluban, és új lakásokat is építenek.
A többnemzetiségű hadrévi közösség közreműködésével kigondolt programmal a bukaresti kormány tulajdonképpen a strasbourgi emberjogi bíróság előtt 2005-ben vállalt kötelezettségének tesz eleget. A nemzetközi fórum azzal a feltétellel vette tudomásul a román állam és az 1993-ban történt hadrévi romapogrom áldozatai között született peren kívüli megegyezést, hogy Románia határozott és konkrét intézkedéseket foganatosít a diszkrimináció beszüntetése, a romák társadalmi beilleszkedése érdekében. Tizenhárom évvel ezelőtt Hadréven utcai összeszólalkozás miatt robbant ki véres incidens, amelynek során négyen életüket vesztették, többen pedig megsebesültek. Miután a verekedés során roma fiatalok halálosan megszúrtak egy román nemzetiségű férfit, a felbőszült többségi lakosság felperzselte a cigánysort, három romát meglincselt. A hadrévi romák a marosvásárhelyi Pro Európa Liga segítségével Strasbourghoz fordultak, közülük 18 család peren kívül megegyezett a román állammal, amely ezáltal összesen 262 ezer euró kártérítés kifizetésére kötelezte magát, hét „kibékíthetetlen” családnak pedig 11 és 95 ezer euró közötti kártérítést ítélt meg a nemzetközi bíróság. Haller István, az emberjogvédő szervezetnek a romapogrommal behatóan foglalkozó társelnöke lapunknak elmondta, a kormánystratégia révén van remény a hadrévi etnikai együttélés jobbra fordulására. Szerinte erre a helyi lakosság határozott hajlandóságot mutat, másrészt a román kormánynak az együtt élő nemzetiségek „kibékítését” célzó közösségépítő programja több, mint amire Strasbourg Bukarestet kötelezte. A programnak azonban ellenzői is vannak: Cristian Radu Georgescu, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt Maros megyei szenátora szerint a hadrévi projekt újabb konfliktusokat gerjeszthet a helyi közösségen belül a romákkal szemben alkalmazott pozitív megkülönböztetés miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.