Természeti forrásaink külföldi vállalatok általi kifosztása véget ért – jelentette ki május elsején La Pazban Evo Morales, a januárban beiktatott bolíviai államfő, aki a hétfői napot történelminek nevezte. Az elnök döntése értelmében a külföldi tulajdonú gáz- és olajvállalatoknak azonnali hatálylyal át kell adniuk a készletek feletti ellenőrzést az államnak. A kormányrendelet szerint „az állam visszaszerzi tulajdonlási, birtoklási jogát, a teljes és abszolút irányítást” a szénhidrogének felett. A külföldi vállalatoknak hat hónapon belül új szerződést kell kötniük a kormánnyal tevékenységük folytatásáról. Amennyiben ennek nem tesznek eleget, el kell hagyniuk az országot. Az intézkedés többek között a brazil Petrobras, a spanyol–argentin Repsol, a brit British Gas, a British Petroleum, a francia Total és az amerikai Exxon Mobil Corporation cégeket érinti.
Ez csak a kezdet (…), holnap vagy az azt követő napon a bányászati szektor következik, utána az erdészeti, és végül minden természeti forrás, amelyekért felmenőink harcoltak – hangsúlyozta államosítási elszántságát Morales, aki már megválasztásakor ígéretet tett a neoliberális piacgazdaság megfékezésére.
A brazil kormány „barátságtalan” lépésnek nevezte a bolíviai intézkedést, s aggodalmát hangoztatta Spanyolország is. A brazil Petrobras az egyik legnagyobb külföldi beruházó a latin-amerikai országban, 1996 óta másfél milliárd dollárt fektetett Bolíviába, amely Dél-Amerika második legnagyobb gázlelőhelye Venezuela után.
Morales bejelentésével Bolívia egy lépéssel közelebb került azon országok táborába, amelyek az Egyesült Államok a közép- és dél-amerikai térségben gyakorolt hatalmi státusát, illetve a neoliberális piacgazdaságot ellenzik.

Ennyibe kerül a Velencei-tó az idén