José Manuel Barroso nem maradna passzív

2006. 05. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke az Európa-napon az Európai Parlament brüszszeli épületében, a bizottság és a parlament közös találkozóján az Európa jövőjéről szóló beszédében azt ígérte, hogy ezután az unió szorosabban együttműködik majd a tagországok parlamentjeivel. Ennek érdekében az EU az új törvényeket a tagországok fővárosaiban is bemutatja.
Barroso ígéretet tett arra, hogy a jövőben minden új uniós javaslatot és konzultációs dokumentumot az egyes tagországok nemzeti parlamentjeinek elküldik. Ugyanakkor felkérte őket, hogy a törvényalkotási folyamat korai szakaszaiban kapcsolódjanak be a munkába. Ez része annak, hogy az unió „hozzáférhetőbb és hatékonyabb” legyen, mondta az elnök, aki kifejtette: túl hosszú időn át a nemzeti parlamentek félig a néző szerepét játszották az európai játéktéren, aminek most meg kell változnia.
Barroso személyes ígéretet tett arra is, hogy a vezetése alatt álló bizottság mandátumának idején bármelyik tagország nemzeti parlamentje kérésére azt meglátogatja. Hangot adott annak a véleményének is, hogy noha az Európai Unió elutasított alkotmánya által megválaszolni próbált kérdések továbbra is válasz nélkül maradtak, ez nem jelenti azt, hogy „passzívaknak kell maradnunk”. Elmondta azt a véleményét is, hogy a jelenlegi helyzetben az unió polgárai a „tetteknek nagyobb jelentőséget tulajdonítanak, mint az intézményi vitáknak”, mert „a polgárok azt akarják, hogy az Európai Unió kézzelfogható eredményeket” mutasson fel, és ne csak politikai irányelveket dolgozzon ki. Megállapodást kell találni a növekedésre, a munkahelyek teremtésére, a vegyi anyagok kérdésére; meg kell kettőzni a segélyeket. Ezen kívül, jelentette ki Barroso, a polgárok „ösztönösen érzik”, hogy Európának a felelőssége választ adni a globalizáció kérdésére. Barroso szerint az unió bővítése „rendkívüli mértékben” gazdagította Európát, de a további bővítés nem mehet automatikusan viták nélkül.

Tárgyalások Latin-Amerikával. Két kontinensről több mint 60 ország vezetői tárgyalnak mától az Európai Unió, valamint a latin-amerikai és a karibi térség közötti együttműködés fejlesztése érdekében szervezett bécsi találkozón (EU-LAK), amelyet az osztrák tömegtájékoztatás már a legek csúcsának is elnevezett. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.