Napi sajtószemle

2006. 05. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Daily Times
A pakisztáni lap washingtoni tudósítója egy meg nem nevezett izraeli diplomatát idéz, aki szerint Izrael a következő három hónapon belül bármikor megtámadhatja Irán nukleáris létesítményeit. A diplomata ezt Arnaud de Borchgrave-nek, a UPI amerikai hírügynökség főszerkesztőjének mondta el a washingtoni izraeli nagykövetség fogadásán. Borchgrave szerint Izrael 100 Jeriko–II-es, közepes hatótávolságú rakétát fejlesztett ki, amellyel el tudják érni Iránt. Izrael kémműholdjai folyamatosan figyelik az iráni nukleáris létesítményeket, és a diplomata Borchgravenek azt mondta, hogy többet tudnak az iráni létesítményekről, mint azt bárki is gondolná.


The Guardian
Evo Morales, Bolívia elnöke az ország földgáz- és kőolajmezőinek államosításával „drámai módon átalakítja az ország sorsát”, kezdi beszámolóját a baloldali brit lap. Nyilvánvaló ellenlépésként az Amerika-barát kolumbiai kormány „szabadkereskedelmi egyezményt” írt alá az Egyesült Államokkal, amely sérti Bolívia érdekeit: eddig Bolívia főbb mezőgazdasági termékeinek hatvan százalékát Kolumbiába exportálta. Az egyezmény után azonban államilag támogatott, olcsó amerikai gabona árasztja el Kolumbiát. Peru is kereskedelmi megállapodást kötött Washingtonnal, amely szintén negatívan érinti a bolíviai gazdaságot. Ezen megállapodások megtörték az Andok mellett fekvő országok közösségi szerződését, amelynek Venezuela és Ecuador is tagja. Chávez venezuelai elnök áprilisban jelentette be, hogy felmondja az egyezményt, mert az USA „halálosan megsebesítette” a közösséget. Most Morales elnök is azt mondta: országa fontolgatja, maradjon-e továbbra is tagja az egyezménynek. Az amerikai akcióval elégedetlen országok április 29-én egyezményt kötöttek, amely különösen kedvező Bolíviának, mivel Kuba és Venezuela kötelezte magát, hogy a piaci vagy még annál is magasabb áron megvásárolja a teljes bolíviai szójababtermelést. Venezuela pedig olajat szállít Bolíviának, míg Kuba orvosokat.

*****
A lap levelezési rovatában a koszovói Pristinából Vjollca Krasniqi Hegyi Gyula szocialista európai parlamenti képviselőnek a lap augusztus 26-i számában megjelent Szögesdrót és hidak címmel megjelent cikkére reagálva azt írja, hogy Hegyi uniós szövegbe csomagolva védi Szerbia Koszovó fölötti uralmát, mert ha annak vége szakadna háborúk révén, akkor Pandora szelencéje nyílna meg. Csakhogy, kérdezi a levélíró, ki nyitotta ki először a szelencét, és ki fosztotta meg Koszovót autonómiájától? De Hegyi tévesen jellemzi a szerbiai „demokráciát”, ugyanis a szerb kormány a Radikális Párt támogatására hagyatkozik, amelynek szélsőjobboldali és rasszista platformja a szerb nép 40 százalékának támogatását élvezi. Vajon Koszovó és Montenegró népei miért ne élvezhetnének autonómiát? – kérdezi Vjollca Krasniqi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.