Napi sajtószemle

2006. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The New York Times
„A jelek szerint nincs határa Törökország önpusztító megszállottságának abban, hogy az örmény népirtást tagadja. A törökök ott hagyták a NATO-hadgyakorlatot e héten, mert a kanadai miniszterelnök a »népirtás« szót használta arra utalva, hogy az I. világháborút követoen a törökországi örményeket tömegesen ölték meg. Ez elott a párizsi török nagykövetet ideiglenesen visszahívták, hogy így tiltakozzanak egy olyan francia törvénytervezet ellen, amely illegálissá tenné az örmény népirtás tagadását” – kezdi szerkesztoségi állásfoglalását a legbefolyásosabb amerikai lap. Törökország álláspontja nehezen értheto, hiszen újabb és újabb kérdojelek merülnek fel az ország uniós csatlakozását illetoen. A liberális lap ugyanakkor nem helyesli, hogy a franciák törvényben tiltsák a népirtás tagadását, mert az igazság higgadt kutatással és vitával, nem pedig törvényekkel tisztázható. Itt az ideje annak, hogy Ankara megértse: számukra nagy veszély a történelem tagadása, fejezodik be a lap állásfoglalása.


Information Clearing House
A szabadon eso dollár és Bush háborúja a középosztály ellen címmel a népszeru amerikai honlap azzal kezdi cikkét, hogy a zuhanó dollár olyan látványt nyújt, mint amikor egy vérzékeny emberbol szivárog a vér. A dollár az euróhoz képest egyetlen hónap alatt 9 centet, vagyis 7 százalékot vesztett. Ugyanakkor Bush több adósságot halmozott fel, mint elotte az öszszes többi amerikai elnök együttesen. Mióta hivatalába lépett, az egykor nagy hatalmú zöldhasú 35 százalékot vesztett értékébol. A szövetségi bank alig gyozi nyomni a bankót. A cikk ezután Thomas Friedmant, a New York Times tudósítóját (a New York-i külkapcsolatok intézetének – a globális kormányzat támogatója – „nem hivatalos” szóvivojét) támadja „lapos föld” elméletéért, ami gyakorlatilag azt mutatja be, hogy milyen lesz Amerika, miután a munkatörvényeket és a szakszervezeti védobástyákat eltávolítják, és az amerikai munkásoknak Kína vagy Guatemala legrosszabbul fizetettjeivel kell majd versenyezniük. A zuhanó dollár ezt a világot hamarabb elhozza majd, mint gondolnák. Míg Friedmannek és a ragadozó kapitalizmus felkent papjainak a „lapos világ” bársonyos álom, addig az a küszködo középosztálynak visszatérést jelent a dzsungel törvényéhez, és a tömeges elszegényedéshez vezeto gyorsvonat. A dollár „ócsításával” Bush az amerikai középosztály vagyonát „egy szemvillanás alatt a nagyvállalati mandarinokhoz lapátolhatja át”. Az ipari szektor profitja az égig szökken, míg a dolgozó emberek tömege „a vörös tinta óceánjában fullad meg”. Ennek egyértelmu jele a „köhögo házépítési buborék és az állandóan emelkedo kamatráta”. Amerikát gazdasági „sokkterápiára” és „strukturális igazodásra” készítik elo, ami „a beteg gazdaságok gonosz gyógyszere”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.