Nagy-Britanniában az egyetemi tanárok legnagyobb szakszervezete amellett döntött, hogy kiközösít minden olyan izraeli előadót és akadémiai intézetet, amely nem határolódik el nyilvánosan Izrael „apartheid politikájától” – adta hírül a Guardian brit napilap. A Továbbtanulás és Felsőoktatás Tanárai Nemzeti Szövetségének (NATFHE) évi közgyűlésén a küldöttek minimális többséggel megszavazták a bojkottot támogató javaslatot. A szakszervezetet azonban nemzetközileg óriási nyomás érte már a szavazást megelőző időszakban is, több mint ötezer akadémikus nyújtott be bojkottellenes petíciót, az izraeli kormány pedig azzal a kérelemmel fordult a szakszervezet vezetőihez: ne fordítsanak hátat honfitársaiknak.
Maga az indítvány – amelyet a NATFHE konferenciájának utolsó napján bocsátották szavazásra – az izraeli apartheid intézkedéseket, köztük az elválasztó fal felépítését és a diszkriminatív oktatási gyakorlatot kifogásolja. Az ülésen felszólalók a megszállás alatt élő palesztin hallgatók és oktatók nehézségeire hívták fel a figyelmet, illetve arra, hogy az izraeli hadsereg számos palesztin iskolát szétbombázott.
David Hirsh, az Izrael Akadémiai Barátai szervezetének képviselője elmondta: „Talán nem tartalmaz antiszemita motívumokat, de ha valaki csak izraeli zsidó akadémikusok bojkottjára szólít fel, más nemzetiségűek kiközösítésére nem, az már antiszemita politika.”

Lánczi Tamás: Külföldi megbízók takaríthatják le a Momentumot a pályáról