Hat hónapos kísérleti időszakot szán a brit kormány annak a megvizsgálására, hogy miként alakítható ki erős nemzettudat azon diákok körében, akik Nagy-Britannia kultúrájáról és hagyományairól szereznek széles körű ismereteket. A Downing Street így kívánja elérni a társadalom egységesebbé válását. A kabinet emellett vélhetőleg olyan indítványt terjeszt a parlament elé, amely az egyetemeken történő iszlám oktatás felülvizsgálatát szolgálja. A BBC-nek adott interjújában Bill Rammell oktatási miniszter elmondta: „Az Egyesült Királyság többnemzetiségű, de vitát kell indítanunk azokról a dolgokról, amelyeken mindegyik közösség osztozik, amelyek összekötnek bennünket.” Rammell emellett kifejtette, hogy az oktatással fel lehet venni a küzdelmet a mozlimok iránt tanúsított megkülönböztetés, illetve a szélsőségesség elterjedése ellen.
Az új rendelet bevezetése ellen fellépők azonban felhívják a figyelmet arra, hogy a brit értékek definíciója túlságosan tág, s az oktatási rendszer megreformálása sem fékezheti meg a szélsőségességet. Harris Bokhari, a Brit Mozlim Szövetség képviselője úgy véli, az értékek közvetítése sem mentette volna meg a tavaly július 7-én elkövetett londoni merényletek áldozatait. „Ezekért sajnos a külpolitikánk a felelős, Irak törvénytelen megszállása, az afganisztáni háború, a palesztin emberek állandó megsértése, Palesztina törvénytelen megszállása Izrael által.”
Az oktatási módszerek mellett Nagy-Britannia emberi jogi törvényeire is radikális változások várnak. Legalábbis ezt sejteti Tony Blair miniszterelnök John Reid belügyminiszternek írt levele, amely a napokban szivárgott ki. Egy új törvény értelmében a kormányzat számára lehetővé válna, hogy bírósági ítéleteket vétózzon meg. Tony Blair ugyanis nemrég a „józan ész megbecstelenítésének” nevezte azt a bírói döntést, amely megakadályozta annak a kilenc afgán állampolgárnak az országból való kiutasítását, akik egy Nagy-Britanniába tartó repülőgépet térítettek el.

Ennyibe kerül a Velencei-tó az idén