Röviden

2006. 05. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Herald Tribune
„Ártatlan palesztin emberekkel állatokként bánnak, feltételezve, hogy valami miatt úgyis bűnösök”, kezdi Jimmy Carter volt amerikai elnök Bűn az ártatlan büntetése címmel megjelent cikkét a globális amerikai lapban, majd így folytatja: „Mivel olyan jelöltekre szavaztak, akik a Hamász tagjai, az Egyesült Államok kormánya lett a hajtóerő egy láthatóan hatékony taktika mögött, amelynek a célja, hogy a lakosságot megfosszák jövedelmétől, az élet szükségleteitől és elszigeteljék a külvilágtól. Legtöbbjük tanár, ápolónő, szociális munkás, rendőrtiszt, gazdálkodók, boltosok, alkalmazottaik és családok, akik egyszerűen a jobb életre vágynak.” Carter elnök csodának nevezi azt, hogy a palesztinok három olyan választást tartottak az elmúlt tíz évben, amelyek tiszták, tisztességesek voltak, kiegyensúlyozott erők részvételével zajlottak, erőszak mellőzésével; az eredményeket a nyertesek és vesztesek egyaránt elfogadták. A Carter Központ által ellenőrzött 62 választás közül e választások a legjobbak között szerepeltek. Annak egyik egyértelmű oka, hogy a Hamász győzött a törvényhozói választásokon az volt, hogy a szavazók kétségbeesetten mentek el az urnákhoz a békét illető kilátástalanság miatt. Izrael amerikai belenyugvással több mint öt éven át mindenfajta lényegi béketárgyalást elkerült, függetlenül attól, hogy a palesztin oldalt ki képviselte. Valamennyi hibája mellett a Hamász-vezetők betartották és betartják ideiglenes fegyverszünetüket, a „hudnát”, immár másfél éve és „mondta nekem szóvivőjük, ez kiterjeszthető 10 vagy akár 50 évre, ha az izraeliek hasonlóan viselkednek”. Noha a Hamász vezetői nem ismerik el Izraelt, ameddig a zsidó állam megszállva tartja területüket, Iszmail Hanije miniszterelnök kifejezte jóváhagyását Mahmúd Abbász elnök és Ehud Olmert izraeli miniszterelnök közötti béketárgyalásokhoz. Azt is elmondta, hogy ha a tárgyalások olyan egyezménybe torkollnak, amelyet a palesztinok elfogadhatónak találnak, akkor a Hamásznak Izraellel kapcsolatos pozíciója megváltozna. Eközben az izraeliek havonta mintegy 55 millió dollár adót és vámilletéket tartanak vissza a palesztinoktól, amelyek egyértelműen a palesztinoké. Carter elnök cikkében arra is emlékeztet, hogy Egyiptom és az összes arab állam az 1978-as Camp David-i megállapodás előtt és a Palesztin Felszabadítási Szervezet az 1993-as oslói békemegállapodás előtt sem ismerte el Izraelt.


The Guardian
Irán tovább fokozta szópárbajának élességét a Nyugattal, és azzal fenyegetett, hogy felmondja az atomsorompó-egyezményt, ha az ENSZ kötelező jellegű szankciókat hoz Irán ellen, írja a baloldali brit lap. A Biztonsági Tanácsban azonban Oroszország várhatóan még inkább megmakacsolja magát egy ilyen határozat ellenzésében azt követően, hogy Cheney amerikai alelnök kirohant Putyin elnök ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.