A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet munkatársai az olténiai megye két településére, Goiceára és Closcára látogattak el tegnap, ahová a helybeliekkel folytatott előzetes egyeztetés alapján élelmiszert nem vittek, mivel ezt a román hatóságok naponta szállítanak az árvízkárosultaknak. Fekete Dániel, a szervezet helyszínen tartózkodó sajtóreferense lapunknak elmondta: a Duna által elöntött két település hatszáz árvízkárosultjának főleg személyes tisztálkodó- szereket, valamint ásványvizet adományoztak. A segélyszervezet munkatársai a dolji megyeszékhelyen, Craiován vásárolták meg az árut, és kisteherautóval szállították ki a két faluba. A craiovai Metróban kisebb bürokratikus akadályokba ütközött a bevásárlás, mivel az áruház kezdetben azzal az indokkal nem akart árut eladni a külföldön bejegyzett társaságnak, hogy nem rendelkezik exportengedéllyel. Később azonban sikerült megoldani a kellemetlen közjátékot. – Romániában működő nemzetközi partnerszervezetünk, az Aid Rom munkatársaitól tudjuk, hogy az ittenieknek leginkább tisztálkodószerekre van szükségük. Most felmérjük, mire lehet még szükség esetleg más településeken, hogy anyagi lehetőségeinkhez mérten később újabb támogatást nyújthassunk – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Fekete Dániel.
A bukaresti belügyminisztérium tegnapi közölte: a tizenkét Duna menti megyében továbbra is több mint tizenkétezer ember tartózkodik távol otthonától, többségük rokonoknál, ismerősöknél húzódott meg, a többieket iskolákban, katonai sátortáborokban szállásolták el a hatóságok. Vasile Blaga tárcavezető szerint az idei árvízkárok értéke mindössze egy tizedét teszi ki a tavalyi pusztításnak.
Újragondolják a hazai védekezést. Szabályszerűvé is válhat, megismétlődhet a tavasszal kialakult árvízhelyzet, ezért a védekezési terveket és módszereket érdemes újragondolni – közölte Varga Miklós, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium államtitkár-helyettese tegnapi tájékoztatóján. Folyóinkon a mederviszonyok romolhatnak, megint összeérhetnek a magasabb szintű árhullámok, és az éghajlatváltozás is indokolja a fejlesztés irányainak újragondolását. A Duna, a Tisza és a mellékfolyók áradása negyvenkét napig fenyegette a part menti településeket, és hogy nem következett be a környező országokban tapasztalt katasztrófa, az a védekezésben részt vevő szervezetek együttműködésének köszönhető – hangsúlyozta Varga Miklós. Volt olyan időszak, amikor a 3690 kilométer hosszú, földből készült védműveken összesen 3100-on kellett készültséget elrendelni. A Köröszugban hat napig kritikus volt a helyzet. Országszerte a gátak magasításához, illetve újak kialakításához 11,7 millió homokzsákot, az éjszakai munkához 136 ezer fáklyát használtak fel. Az áradás 36 ezer köbméter szemetet hagyott maga után, ennek elszállításáról is gondoskodni kellett. Folyóinkon még 1070 kilométeren van érvényben készültség, de az apadás üteme gyorsul, ezért szakmailag is alátámasztható, hogy hazánk a tavaszi áradást kivédte – mondta az államtitkár-helyettes.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!